Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratia 392B si termenul de depunere
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratia 392B si termenul de depunere

Buna seara,

Imi cer scuze daca raspunsul la intrebarile mele exista deja pe forum, dar am nevoie de ajutorul vostru al tuturor cat mai curand posibil. Astazi am auzit cum ca ar trebui sa depun pana pe 25.02 declaratia 392B, in calitate de traducator (profesie liberala) neinregistrat in scopuri de TVA. Intrebarile mele sunt urmatoarele:

1) Chiar trebuie sa depun aceasta declaratie? Daca da, este de ajuns sa depun doar declaratia imprimata la AF? Am auzit niste zvonuri cum ca ar trebui depusa si in format electronic, dar nu sunt sigura ce inseamna acest lucru.

2) Ce se intampla daca nu reusesc sa depun declaratia pana pe 25.02? Sunt pasibila de amenda sau doar penalizari?

Multumesc pentru ajutor!
O seara frumosa tuturor!
Ruxandra
Buna seara,

www.avocatnet.ro/content/art...

Respect,
Dan Preda.