Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Completare declaratie 392B
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Completare declaratie 392B

Buna ziua,

Cum se completeaza punctul V "achizitii de la" din declaratia 392B pentru PFA neplatitor de TVA ? De exemplu in jurnalul de cumparari totalul este de 10.000, din care 5.000 de achizitii de la platitori de tva si 5.000 de la neplatitori de TVA. In jurnal total TVA este zero. Este corect sa se inscrie in d392B randul 1: col.1 = 5.000, col.2 =0, randul 2 col.1 = 5.000. Multumesc anticipat pentru raspuns! O zi buna!
Buna ziua,

Da este corect.

Respect,
Dan Preda.
Buna seara,
Nu cred ca este corect.
Eu am calculat valoarea TVA-ului aferent si asa le-am depus.
Parerea mea e ca trebuie scris:
baza: 4032, tva: 968

INSTRUCȚIUNI pentru completarea formularului (392 B):

Secțiunea “Achiziții de la:”
Operațiunile care fac obiectul acestei notificări sunt achizițiile efectuate din țară.
Rândul 1 – Coloana “Valoare” se completează cu baza de impozitare înscrisă în
“Jurnalul pentru cumpărări”, pentru achiziții efectuate de la persoane înregistrate în scopuri
de TVA.
Rândul 1 – Coloana “TVA” se completează cu valoarea TVA înscrisă în “Jurnalul
pentru cumpărări”, pentru achizițiile efectuate de la persoane înregistrate în scopuri de TVA.
Rândul 2 – Coloana “Valoare” se completează baza de impozitare înscrisă în “Jurnalul
pentru cumpărări”, pentru achiziții efectuate de la persoane neînregistrate în scopuri de
TVA.
Rândul 2‐ Coloana „TVA” nu se completează.

Diana.
Corect cum precizeaza cdcd (Diana). Se face referire daca cel de unde se face achizitia are sau nu tva, nu cel care depune declaratia.
george-neagu, moderator
cdcd a scris:

Buna seara,
Nu cred ca este corect.
Eu am calculat valoarea TVA-ului aferent si asa le-am depus.
Parerea mea e ca trebuie scris:
baza: 4032, tva: 968

INSTRUCȚIUNI pentru completarea formularului (392 B):

Secțiunea “Achiziții de la:”
Operațiunile care fac obiectul acestei notificări sunt achizițiile efectuate din țară.
Rândul 1 – Coloana “Valoare” se completează cu baza de impozitare înscrisă în
“Jurnalul pentru cumpărări”, pentru achiziții efectuate de la persoane înregistrate în scopuri
de TVA.
Rândul 1 – Coloana “TVA” se completează cu valoarea TVA înscrisă în “Jurnalul
pentru cumpărări”, pentru achizițiile efectuate de la persoane înregistrate în scopuri de TVA.
Rândul 2 – Coloana “Valoare” se completează baza de impozitare înscrisă în “Jurnalul
pentru cumpărări”, pentru achiziții efectuate de la persoane neînregistrate în scopuri de
TVA.
Rândul 2‐ Coloana „TVA” nu se completează.

Diana.

Corect.

Respect,
Dan Preda.
ContSters307306, utilizator