avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 609 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Completare declaratie 392B
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Completare declaratie 392B

Buna ziua,

Cum se completeaza punctul V "achizitii de la" din declaratia 392B pentru PFA neplatitor de TVA ? De exemplu in jurnalul de cumparari totalul este de 10.000, din care 5.000 de achizitii de la platitori de tva si 5.000 de la neplatitori de TVA. In jurnal total TVA este zero. Este corect sa se inscrie in d392B randul 1: col.1 = 5.000, col.2 =0, randul 2 col.1 = 5.000. Multumesc anticipat pentru raspuns! O zi buna!
Cel mai recent răspuns: ContSters307306 , utilizator 08:29, 17 Februarie 2014
Buna ziua,

Da este corect.

Respect,
Dan Preda.
Buna seara,
Nu cred ca este corect.
Eu am calculat valoarea TVA-ului aferent si asa le-am depus.
Parerea mea e ca trebuie scris:
baza: 4032, tva: 968

INSTRUCȚIUNI pentru completarea formularului (392 B):

Secțiunea “Achiziții de la:”
Operațiunile care fac obiectul acestei notificări sunt achizițiile efectuate din țară.
Rândul 1 – Coloana “Valoare” se completează cu baza de impozitare înscrisă în
“Jurnalul pentru cumpărări”, pentru achiziții efectuate de la persoane înregistrate în scopuri
de TVA.
Rândul 1 – Coloana “TVA” se completează cu valoarea TVA înscrisă în “Jurnalul
pentru cumpărări”, pentru achizițiile efectuate de la persoane înregistrate în scopuri de TVA.
Rândul 2 – Coloana “Valoare” se completează baza de impozitare înscrisă în “Jurnalul
pentru cumpărări”, pentru achiziții efectuate de la persoane neînregistrate în scopuri de
TVA.
Rândul 2‐ Coloana „TVA” nu se completează.

Diana.
Corect cum precizeaza cdcd (Diana). Se face referire daca cel de unde se face achizitia are sau nu tva, nu cel care depune declaratia.
Ultima modificare: Duminică, 16 Februarie 2014
george-neagu, moderator
cdcd a scris:

Buna seara,
Nu cred ca este corect.
Eu am calculat valoarea TVA-ului aferent si asa le-am depus.
Parerea mea e ca trebuie scris:
baza: 4032, tva: 968

INSTRUCȚIUNI pentru completarea formularului (392 B):

Secțiunea “Achiziții de la:”
Operațiunile care fac obiectul acestei notificări sunt achizițiile efectuate din țară.
Rândul 1 – Coloana “Valoare” se completează cu baza de impozitare înscrisă în
“Jurnalul pentru cumpărări”, pentru achiziții efectuate de la persoane înregistrate în scopuri
de TVA.
Rândul 1 – Coloana “TVA” se completează cu valoarea TVA înscrisă în “Jurnalul
pentru cumpărări”, pentru achizițiile efectuate de la persoane înregistrate în scopuri de TVA.
Rândul 2 – Coloana “Valoare” se completează baza de impozitare înscrisă în “Jurnalul
pentru cumpărări”, pentru achiziții efectuate de la persoane neînregistrate în scopuri de
TVA.
Rândul 2‐ Coloana „TVA” nu se completează.

Diana.


Corect.

Respect,
Dan Preda.
Ultima modificare: Luni, 17 Februarie 2014
ContSters307306, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Completare declaratie 392b ptr. ii ionela11 ionela11 Buna seara! Am o intreprindere individuala neplatitor de tva si vroiam sa stiu in declaratia 392B la valoare se trece valoarea facturile cu tot cu tva de la ... (vezi toată discuția)
Declaratia 392b- nelamuriri Marius Jeler Intreprindere Individuala Marius Jeler Intreprindere Individuala Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Am o ii si am cumparat un aparat de 5000 lei fara TVA. In declaratia 392B cuprind si TVA -ul aferent sumei ... (vezi toată discuția)
Completarea declaratiei 392 b anam79 anam79 Buna ziua, Am o nelamurire in legatura cu completarea declaratiei 392 B ce trebuie depusa de catre persoanele neinregistrate in scopuri de TVA.La coloana de ... (vezi toată discuția)