Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Noua declaratie 112 pentru asociatii
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Noua declaratie 112 pentru asociatii

buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns legat de noua forma adeclaratiei 112.
Eu initial faceam 112 verificam sa vad daca e ok cu statul si apoi faceam plata.

Nu stiu cum sa completez pt presedinte si cenzor ca sa ma pot verifica cu statul sau sa fac statul corect.
- pt resedintele retineam toate taxele pe angajat deoarece are fctie de baza in alta parte
-pt cenzor care este pensionar limita de varsat retineam doar sanatatea

Acum cum completez?

Multumesc de ajutor.
Pentru cenzor trebuie sa retineti toate taxele cu exceptia ajutorului de somaj.
@ankuta,
Este bine cum procedezi, adica intocmesti D112 si apoi statul de plata - acest lucru, doar asa de verificare, insa trebuie ca cei doi despre care vorbesti trebuie sa aiba Contract de mandat. Ii introduci in D112 la Sectiunea "A" cu urmatoarele bifari:
- Asigurat / neasigurat pentru concedii şi indemnizaţii de asigurări sociale de sănătate, la pozitia 1. Asigurat si,
- Asigurat în sistemul de asigurari pentru şomaj, la pozitia 2. Neasigurat;
Incepi apoi completarea tabelului cu cele 15 puncte astfel:

1. Tip asigurat dpdv contract de muncă - poz 4. Membri ai comisiei de cenzori sau....
2. Pensionar - depinde de situatia sa, adica zero sau unu;
3. Tip contract de muncă dpdv timp de lucru: eu lucrez cu P1;
4. Ore normă zilnică contract: 8

Dupa ce completezi punctul 8 si dai Enter, tabelul se completeaza automat cu toate contribuitiile salariatului.

Asa se completreaza pentru toti salariatii sau cei cu contract de mandat, dupa care mergi la partea superioara a declaratiei si completezi manual valoarea impozitului retinut la sursa;
Urmeaza sa dai comanda ADAUGA / ACTUALIZEAZA CREANTE, dupa care dai VALIDARE.

Daca totul est in regula o sa primesti un raspuns frumos, daca nu, o sa te trimita sa vizualizezi erorile. Le elimini, pe rand, iar cand validarea este OK, atunci poti sa termini D112.
Oricum, dupa validare, verifici si statul de plata, sa nu fie diferente intre valorile cuprinse in D112. Daca sunt, le rezolvi!
Daca mai sunt probleme, "striga" pe aici!

multumes frumos:)

voi face conform instructiuni si sper sa nu am erori

multumesc inca o data
Am facut simularea si e bine, dar nu inteleg de ce daca cenzorul e pensionar si specificam acest lucru in declaratie se ia procent pt pensie desi pe el nu-l mai pot scoate la pensie nu?

Presupun ca din acelasi motiv aleg neasigurat la "somaj" deoarece nu poate lua somaj in caz ca dam "faliment".

mi-ar prinde bine sa inteleg logica acestor combinatii

multumesc pentru ajutor
1. Pentru ca contractele de madat sunt similare CIM (cu exceptia somajului); Mandatul este similar salariului in Codul Fiscal.
2. Nu mai iese o data la pensie, dar i se poate recalcula pensia.