Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Necalificat in contractul de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Necalificat in contractul de munca

Buna!
Lucrez in Oradea la firma de publicitate,am 12 ani de vechime in domeniu si totusi in contractul de munca sunt trecut ca necalificat,pe langa asta eu fac firme luminoase de la A la Z,incepind cu sudura,instalatie electrica,aplicare autocolant etc. Scoala pentru acest domeniu ca decorator reclame sau ceva de genu nici nu exista. Eu am diploma de bacalaureat si atestat de electromecanic auto.Ce se poate face in aceasta situatie? Cum pot sa ma negociez cu patronul ca sa ma treaca cu calificare?
Multumesc.Cu respect Attila
Numai printr-o discute cu acesta va puteti expune problema dvs. Altfel, angajatorul nu are nicio astfel de obligatie.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Cand veti desfasura la societate meseria de electromecanic auto atunci veti putea fi incadrat pe acest post. Daca doriti o calificare aferenta atributiilor dvs puteti sa urmati un curs de calificare din proprie initiativa sau din initiativa angajatorului.