avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 598 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Anul pensionarii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Anul pensionarii

As dori sa stiu pentru un barbat nascut in 1956.03.oct.ani de cotizare 40 care ar fi anul luna ziua pensionarii.

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 19:42, 27 Februarie 2014
Va puteti pensiona la limita de virsta dupa anul 2021 luna Octombrie la virsta standard de pensionare de 65 ani .
Va puteti pensiona anticipat dupa anul 2016 ,luna Octombrie la virsta de 60 ani daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 45 ani.
Va puteti pensiona anticipat partial ( adica cu penalizare), dupa anul 2016, luna Octombrie la virsta de 60 ani daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 35 ani.


Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani,fara stagiul asimilat(armata,pensie de invaliditate,cursuri universitare de zi).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 35 de ani,fara stagiul asimilat.
Penalizarea pentru 60 de luni(5 ani)de anticipare este de 45%.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cand ma pot pensiona anticipat sau anticipat partial? ailerua ailerua Sunt nascut in data de 03.01.1954 si lucrez din anul 1976 (in perioada 74-76 am efectuat stagiul militar). Cand pot beneficia de pensie anticipata sau ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata assa assa Sunt nascut in 1951 si indeplinesc conditia solicitata privind perioada completa de contributie la fondul de pensii. Am 31 da ani de activitate in campul ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata partiala cili1959 cili1959 Buna seara . Sunt cadru didactic , de sex masculin nascut in 1954, luna decembrie M-am incadrat in anul 1975 in septembrie , in luna octombrie 1975 am plecat ... (vezi toată discuția)