Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Anul pensionarii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Anul pensionarii

As dori sa stiu pentru un barbat nascut in 1956.03.oct.ani de cotizare 40 care ar fi anul luna ziua pensionarii.

Multumesc.
Va puteti pensiona la limita de virsta dupa anul 2021 luna Octombrie la virsta standard de pensionare de 65 ani .
Va puteti pensiona anticipat dupa anul 2016 ,luna Octombrie la virsta de 60 ani daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 45 ani.
Va puteti pensiona anticipat partial ( adica cu penalizare), dupa anul 2016, luna Octombrie la virsta de 60 ani daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 35 ani.

Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani,fara stagiul asimilat(armata,pensie de invaliditate,cursuri universitare de zi).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 35 de ani,fara stagiul asimilat.
Penalizarea pentru 60 de luni(5 ani)de anticipare este de 45%.