avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 411 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... lnregistrare in Revisal incetarea cim ca urmare a ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

lnregistrare in Revisal incetarea cim ca urmare a pensoinarii de invaliditate

In data de 05.02.2014 am primit de la un salariat o decizie medicala asupra capacitatii de munca. Salariatul se afla in concediu medical pana la data de 28.02.2014 si conform acestei decizii se incadreaza in gradul 2 (doi) de invaliditate. Practic de la 01.03.2014 contractul de munca inceteaza. In revisal nu pot trece incatarea intrucat nu am decizia de pensionare. Cum procedez?
Ultima modificare: Vineri, 28 Februarie 2014
diaru, utilizator
Cel mai recent răspuns: diaru , utilizator 12:08, 28 Februarie 2014
C.i.m. nu poate inceta in baza deciziei medicale asupra acpacitatii de munca.
Sunt alte modalitati prin care se poate inceta un astfel de c.i.m.
Stiu ca nu poate inceta in baza deciziei medicale. Ce alte modalitati sunt? Multumesc !
- Incetarea c.i.m. cu acordul partilor

- demisia
sau
- concedierea in baza art.61 lit.c c.mun.
Multumesc !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incetare cim rak0770 rak0770 Cu ce articol inceteaza un contract de munca al unui salariat care are o decizie medicala asupra capacitatii de munca - pierduta cel putin jumatate- si a depus ... (vezi toată discuția)
Incetare cim rodica_ignat rodica_ignat Cu ce articol din codul muncii pot sa fac o decizie de incetare CIM in urmatoarea situatie: un salariat a fost in concediu medical 183 de zile , azi a ... (vezi toată discuția)
Incetare cim - invaliditate madylumy madylumy Buna ziua, am primit din partea unui salariat o,, decizie medicala asupra capacitatii de munca,,, in urma a 185 de zile de cm, emisa de un medic de expertiza. ... (vezi toată discuția)