Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Inregistrare pierdere fiscala din anii anteriori
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Inregistrare pierdere fiscala din anii anteriori

Buna ziua,
O societate inregistrata ca platitoare de impozit pe profit in 2010 inregistreaza pierdere fiscala pana in februarie 2013 cand este trecuta la impozit pe venit micro.
Se mai intregistreaza pierderea in contabilitate dupa trecerea la acest sistem respectiv 117=121?
Preluarea pierderii contabile prin 117 = 121 se face potrivit Ordin 3055/2009, si nu are legatura cu impozitul pe profit/micro sau cu pierderea fiscala.

(7) În contul 117 "Rezultatul reportat" se evidenţiază distinct rezultatul reportat provenit din preluarea la începutul exerciţiului financiar curent, a rezultatului din contul de profit şi pierdere al exerciţiului financiar precedent, precum şi rezultatul reportat provenit din corectarea erorilor contabile.

Deci, da, inregistrarea o efectuati, dar la inceput de an curent, cu pierderea contabila totala pe an precedent, indiferent ce impozit ati platit.
Ioan Petru Butariu, Contabil
Multumesc frumos pentru raspuns