Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Reportare in 1171 mai putin
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Reportare in 1171 mai putin

La 01.01.2014 când s-a facut reportarea, s-a gresit cu 19 lei ( s-a reportat mai putin)

Ex. 121 = 1171.2013 (100), in loc de 121 = 1171.2013 (119 ), soldul creditor 121 la 31.12.2013 fiind 119 lei

1.Se poate face acum, in aprilie, nota contabila , cu diferenta ramasa nereportata: 121 = 1171.2013 ( 19 ) ?
2. Sau trebuie sa devalidez si sa refac nota corecta in ianuarie 2014?
3. Las asa ....

Multumesc,

Eu personal as deschide ian 2014.

Contul 117 \"Rezultatul reportat\"
Cu ajutorul acestui cont se ţine evidenţa rezultatului sau părţii din rezultatul exerciţiului precedent nerepartizat de către adunarea generală a acţionarilor/asociaţilor, respectiv a pierderii neacoperite şi a rezultatului provenit din corectarea erorilor contabile.
Contul 117 \"Rezultatul reportat\" este un cont bifuncţional.
În creditul acestui cont se înregistrează:
- profitul net realizat în exerciţiul financiar încheiat, evidenţiat la începutul exerciţiului financiar următor în rezultatul reportat (121);

Pt ca altfel e denaturat rezultatul exercitiului 2014 in perioada ian-martie 2014, daca inreg dif doar in aprilie 2014. Soldul contului 121 trebuie sa reflecte doar rezultat exercitiu curent.

Ordin 3055: Contul 121.....Soldul creditor reprezintă profitul realizat, iar soldul debitor, pierderea realizată.

Si Ghidul practic de aplicare a Ordinului 3055/2009, editura CECCAR, la pag 712, mentioneaza ca inregistrare se efectueaza la deschiderea de an.
Ioan Petru Butariu, Contabil