Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Test poligraf - solicitare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Test poligraf - solicitare

Buna ziua, am un vecin care mi-a furat un transformator de 8000 lei, trifazic si stiu ca el mi l-a furat , am un prieten care stie dar îi e frica sa se puna martor. As putea sa solicit undeva testul de detectorul de minciuni? Cum sa procedez?
Mulțumesc!
Testul cu poligraful nu este un test obiectiv (sunt multe persoane care "pica" testul din cauza emotiilor si sunt destui care "iau" testul pentru ca au sange rece) si nicio persoana nu poate fi obligata sa-l faca. Valoarea testului depinde foarte mult de persoana examinatorului si de experienta lui. Poligraful este folosit doar de cei care in mod voluntar doresc sa arate ca n-au nimic de ascuns, micsorand oarecum cercul de banuiti. Cam fiecare inspectorat judetean de politie are un poligraf si un psiholog care se ocupa de testare insa, repet, vecinul trebuie sa vrea el sa mearga la poligraf.
Solicitare se poate face la sectia de politie pe raza caruia domicilieaza suspectul?