Forum Discuţii juridice Executare silită Executare Silita - Poprire
Discuție deschisă în Executare silită

Executare Silita - Poprire

Buna dimineata!
Am un credit la Cetelem de 5800 ron pe 120 de rate lunare fixe
din cauza crizei economice am ramas in urma cu plata ratelor,
din credit am platit pana acum 22 de rate pentru care am chitante
Am fost executat silit de un executor judecatoresc cu poprire 1/3
din venitul net care se vireaza pe card la BCR fara informarea societatii
in care lucrez. Am luat legatura cu executorul judecatoresc care mi-a spus
ca am de platit suma de 6000 ron si ca mi-a fost livrat la domiciliu
toate informatiile in acest sens. Intre timp eu m-am mutat cu locuinta
fara sa informez Cetelem si n-am avut de unde sa stiu ca executorul
mi-a trimis la fostul domiciliu aceste informatii.
Va rog sa-mi spuneti cum ramane cu cele 22 de rate platite din credit
catre Cetelem pana s-a facut executarea silita cu poprire , daca este normal
ca executorul sa fie din alta localitate diferita debitorului,
si de ce tot ce se opreste pe cardul de salariu se duce catre executor
intr-un cont bancar la OTP
si nu catre Cetelem?
Va multumesc anticipat!
ContSters313331, utilizator
Ratele platite acopera dobanda si cred ca in contractul de credit se mentioneaza acest lucru.
Suma de 6000 lei include, probabil, si cheltuielile de executare.
Executorul poate sa fie din alta localitate, iar suma retinuta intra in contul indicat de catre executor(care isi regleaza calculele cu creditorul).
In cele 23 de rate platite catre Cetelem sunt incluse atat dobanda cat si rata
Va multumesc!