Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Citatie - calitate de intervenient
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Citatie - calitate de intervenient

Am primit o citatie, emisa la 04.02.2014 din partea Judecatoriei sectorului 3 Bucuresti,in data de 15.02.2014 in care sunt chemat la data de 21.03.2014 in aceasta instanta in calitate de intervenient,in proces cu o firma de asigurari in calitate de reclamant.
"in caz de neprezentare a partilor ,se va putea trimite un inscris,judecata urmand a se face in lipsa.Prin inmanarea citatiei,sub semnatura de primire,personal ori prin reprezentant legal sau conventional ori prin functionarul sau persoana insarcinata cu primirea corespondentei pentru un termen de judecata,cel citat este prezumat ca are cunostinta si de termenele de judecata ulterioare aceluia pentru care citatia i-a fost inmanata."
La inceput habar nu aveam ce s-a intamplat,ce am facut si ce vor de la mine.Asa ca am googalit nr de dosar,am intrat pe situl judecatoriei si am aflat si eu ca e pe bune ceea ce se intampla.
Materie:litigii cu profesionistii:O
Obiect:pretentii :sorry:
parat:firma asigurari 1-la care detineam eu asigurare
reclamant:firma asigurari 2
Prima sedinta a fost pe data de 16.09.2013
ultima sedinta: 21.01.2014 Solutia pe scurt: pentru lipsa de procedura cu intervenientul fortat (deja eram vinovat pt amanarea solutiei)
La citari prin publicitate numele meu figura de doua ori.Accesez prima citatie care a fost emisa pe data de 15.11.2013,numele meu plus "cu ultimul domiciliu in Bucuresti" :O(mentionez ca nu am locuit niciodata in Bucuresti,locuiesc in Constanta).
Accesez urmatoarea citatie,emisa 04.02.2014,numele meu,ultimul domiciliu in Constanta(inseamna ca e vorba despre mine,bine ca m-au gasit =D> )
La sectia parti ale procesului numele meu apare de 3 ori,odata apare cu o adaugare prin curator (un nume de femeie pe care nu il cunosteam).
Googalesc numele curatorului meu :) aflu ca e o doamna avocata.Obtin numarul doamnei de telefon pentru ca era public pe nu stiu ce site,si o sun:
-buna ziua doamna,sunt x,am primit acum jumatate de ora o citatie,in care sunt intervenient etc,ce se intampla???
-de unde aveti numarul meu de telefon domnule?
-l-am gasit pe un site doamna...pt ca am vazut ca sunteti curatorul meu in procesul in care sunt chemat ca intervenient.
-veniti la proces va rog!
-nu vin la proces doamna,vreau sa stiu ce se intampla!M-ati reprezentat in proces deci imi puteti spune ce se intampla nu?
-nu mi-am primit onorariul...
Imi spune ca e vorba de un accident in care am fost implicat.I-am raspuns ca nu mai detin acea masina,si ca nu mai sunt asigurat la acea firma de asigurari care in proces e parat.Am intrebat-o de ce imi trimite judecatoria citatii prin bucuresti mi-a raspuns ca nu stie.Si intr-un final mi-a spus ca nu sunt obligat sa ma prezint.
In Fapt:in august 2012 am fost lovit de o soferita care nu prea respecta regulile de circulatie pentru simplu fapt ca asa se practica intr-o intersectie din Constanta.Am facut proces de constatare amiabila,eu nevinovat-ea vinovata.Ea trebuia sa imi plateasca mie daunele materiale produse.Au urmat hartogarii,declaratii pe la firma ei de asigurari despre ce cum si in ce fel sa intamplat,cine a fost vinovat si de ce,poze constatari,drumuri si in sfarsit primesc premiul: juma' de A4 in care masina mea victima trebuia sa intre in service.Daunele platite de acea femeie care pur si simplu s-a adaptat stilului de sofat care produce anual mii de accidente.Bucuros nevoie mare ca am primit acea juma' de A4.
O luna mai tarziu ma hotarasc sa vand masina din motive sentimentalo-psihologice.O vand insa masina nu fusese bagata inca in service.Ii dau cumparatorului toate actele necesare si imi iau suma de bani invers proportionala cu valoarea masinii(insa din lipsa de fonduri,facem si "dastia").Nu stiu daca vinovata producerii accidentului si-a reparat masina sau nu si nici nu m-am interesat.
Asta a fost tot.
Acum sunt chemat intr-un proces ca intervenient.
Intrebarile mele:
1.Ce vor astia de la mine?Pentru ca nu am primit nicio alta documentatie legata de proces decat aceasta citatie.
2.Sunt chemat ca intervenient pe care firma de asigurari?Si daca ma cheama de ce ma cauta prin Bucuresti cand eu nu am locuit niciodata acolo?
3.Sunt obligat sa ma prezint?
4.Sunt obligat sa trimit vreun inscris in care sa cer judecarea in lipsa mea,pentru ca eu nu vreau sa cheltui bani pe drum,acte,notari,avocati,plicuri,timbre,nimic?
5.Sunt obligat sa trimit o intampinare catre judecatorie in care sa spun ca nu mai sunt proprietarul masinii,nu detin alta masina,nu mai sunt asigurat la acea firma de asigurari si nici nu mai vreau vreodata?
6.De ce nu a fost chemata ca intervenient fortat cea care a produs accidentul si sunt chemat eu?
Am fost la brokeri unde plateam asigurarea am intrebat ce se intampla,mi-au spus ca nu stiu ce se intampla evident pt ca nici nu aveau cum din moment ce reprezinta mai multe firme de asigurari,acea doamna draguta mi-a tras la imprimanta citatia si a trimiso catre firma de asigurari(parata in proces) pentru a afla ce se intampla,insa din cate am inteles consilierul lor juridic vine la sediu cam o data la doua saptamani.Au cam trecut astea 2 saptamani de cand am trimis citatia mea la firma de asigurari in speranta obtinerii unui raspuns de la acel drumaret domn consilier juridic si acum imi fac un pic de griji.
M-am gandit sa trimit o intampinare cu precizarea ca nu mai detin masina,cu copia de pe asigurarea ce o detineam la data producerii accidentului si sa ii intreb totusi de ce ma cauta prin Bucuresti.
Eu cred ca citatia trimisa pe numele meu in Bucuresti la cine stie ce adresa este nula,iar reprezentarea mea in proces de catre o doamna avocat care nu si-a primit onorariul este mai mult decat penibila.
Daca ma duc in instanta si ii fac incompetenti imi cheltui banii si nervii aiurea.Si apararea drepturilor mele in instanta chiar e necesara?Eu zic ca nu.Eu zic sa ii las se se bata asigurarile astea avare intre ele!Dar trebuie sa stiu pana pe 21.03.2014 ce fac.
Voi ce parere aveti?
PS.Imi cer scuze pentru expunerea detaliata(nu in totalitate) sper si stiu sigur ca voi obtine raspunsuri competente si valide de la dumneavoastra!Va multumesc anticipat!
alexandergeo85, utilizator
Asa este, e prea detaliata expunerea dvs. si teatrala, dar cam toata lumea prezinta cazul sau ca fiind centrul universului ( intr-un anume fel, chiar este!!), asadar, nici o problema cu asta!

Calitatea de intervenient in proces este stabilita conform Legii nr.136/1995 si datorita acestei prevederi, instantele sunt obligate sa citeze si persoana care a fost considerata a fi responsabila de producerea unui anume accident rutier si unde partile implicate nu au ajuns la un consens cu plata despagubirilor.

Adica, asiguratorul celui vinovat (se pare, asiguratorul RCA al dvs.!) a refuzat sa achite plata despagubirilor catre persoana careia i-ati creat pagube, banuim noi doar materiale, adica masina celui pagubit. Acesta s-a adresat asiguratorului sau CASCO, a obtinut despagubirile dar , ulterior, nu s-au mai inteles cei doi asiguratori, astfel incat cel care a platit, s-a indreptat impotriva asiguratorului RCA care nu a platit.

Dvs. declarati faptul ca vinovatia ar apartine celuilalt cond. auto, potrivit formularului de constatare amiabila ce l-ati semnat impreuna, imeidat dupa producerea accidentului si ca ati fost citat la o alta adresa, de care dvs. nici hju aveti habar.

Intrucat acum aveti datele despre dosar, indicat ar fi sa depuneti o adresa prin care sa informati instanta asupra tuturor acestor aspecte, sa precizati ca nu ati primit cererea de chemare in judecata+ actele atasate si ca, in acest caz, vi s-au incalcat drepturile referitoare la un proces echitabil, in care toate partile se pot apara in cunostinta de cauza.
Eu am declarat si declar in continuare faptul ca vinovatia apartine celuilalt conducator auto.Am depus o declaratie chiar la firma de asigurari la care conducatorul era asigurat,in acelasi timp si celalalt conducator a depus o declaratie in care recunostea vinovatia producerii accidentului.
Sunt sigur ca asiguratorul CASCO inca detine acele declaratii deci sunt in cunostinta de cauza despre vinovatia celuilalt conducator.Deci instanta ar putea cere acele declaratii.Insa aici intervin eu si pot preciza instantei despre acele declaratii(ca sa imi apar nevinovatia).
Cat despre dreptul la un proces echitabil vreau sa va multumesc ca a-ti pus punctul pe i.
Ceea ce ma deranjeaza este ca eu trebuie acum sa depun o adresa in cazul in care nu hotarasc sa ma infatisez la instanta si sa vin tot eu cu dovezi cum ca nu mai detin masina,ca nu mai sunt asigurat,ca nu sunt eu cel vinovat de producerea accidentului,ca nu am primit informatii legate de acest proces.
In afara faptului ca mi sa incalcat dreptul la un proces echitabil,se mai produc si erori:asa zisa mea adresa din bucuresti.
Cum am ajuns raspunzator de producerea accidentului cand celalalt conducator a declarat clar ca a fost vinovat de producerea accidentului?
Inainte de a ma cita,instanta nu avea obligatia totusi sa ceara o dovada care sa ateste ca eu sunt cel vinovat de producerea accidentului?Si bunul meu simt imi spune totusi ca avea aceasta obligatie.Daca a facut-o si a vazut cele doua declaratii de ce sunt eu intervenient?Iar daca nu a facut-o ce pot eu face in legatura cu acest lucru?
Expunerea mea este detaliata(pt ca am vrut ca cei care imi raspund sa cunoasca cat mai multe detalii) si este o expunere facuta pe un site pe care il respect insa nu este intr-o instanta.Nu credeti totusi ca si instanta trebuia sa ceara mai multe detalii inainte de a ma face vinovat de un accident pe care nu eu l-am produs?
Am citit in legea 136/1995 ca intervenient este persoana care a produs accidentul,de accea afirm ca instanta ma facut deja vinovat de accident.
Recunosc ca expunerea mea este si teatrala insa la fel este si acest proces din punctul meu de vedere desi trebuia sa fie solemn.
Sa presupunem doar ca vreau sa imi apar dreptul la un proces echitabil si intentez si eu un proces,credeti ca pot avea castig de cauza?
Va multumesc pentru raspuns!
alexandergeo85, utilizator
Prin completarea formularului de constatare amiabila nu stabiliti dvs sau celalalt sofer vinovatia ci doar expuneti niste date, fapte si elemente in baza carora asiguratorul stabileste vinovatia.
Este foarte posibil ca in cele din urma sa fi fost o culpa comuna iar asiguratorul Casco sa doresca jumatate din despagubire.
Va multumesc pentru raspuns,insa va rog sa luati in considerare ca nu am completat numai formularul de constatare amiabila ci am depus amandoi conducatorii cate o declaratie.
Acele date,fapte si elemente de baza sunau cam asa:Eu circulam regulamentar,mi-am pastrat banda in momentul in care am virat la stanga in intersectie.
Celalalt conducator a circulat neregulamentar,nu a virat corespunzator in intersectie,a taiat linia continua care despartea cele doua sensuri si a intrat in coliziune cu mine pentru ca altfel intra pe contrasens.
Nu sunt eu mare specialist si nici nu contest interpretarea faptelor,datelor si elementelor de baza din incident interpretate de compania de asigurari,dar daca ma gasesc vinovat pe mine sau au gasit o culpa comuna atunci singurul motiv pentru care au facut asta este pentru a recupera o parte din banii pentru plata reparatiilor daunelor produse mie.
Adica de ce sa platim doar noi?Sa plateasca si cealalta companie pentru ca vina este comuna.Ii inteleg pentru ca sunt companie de asigurari(patron,afacere,bani).Dar nu admit.
Nu admit sa mi se trimita apoi o citatie in alt oras,la o alta adresa pe care nu am avut-o niciodata.Nu admit sa nu mi se trimita si o cerere in judecata plus acte atasate pentru a afla totusi si eu ce caut pe la camera nr n in bucuresti .
Nu e o mare conspiratie si nici greu de inteles.
Eu nevinovat,celalalt sofer vinovat de producerea accidentului.
Eu chemat ca si intervenient in instanta,celalalt conducator nu.
Eu cu citatia si atat,restu nu conteaza,am adresa pe citatie deci de ce nu ma duc,nu mai conteaza ca nu sunt indeplinite anumite conditii legale.
Nu accept o culpa comuna pentru ca ea nu exista,nu accept sa fiu intervenient pentru ca nu sunt responsabil de producerea accidentului.
eu zic ca e simplu,asta doar daca nu mint si daca mint sa dovedeasca pentru ca pe mine ma doare capu deja incercand sa ma disculp si sa imi cer si eu respectarea unui drept.
alexandergeo85, utilizator