avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 617 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Revenire din CIC o mãmicã care a nãscut dupã ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Revenire din CIC o mãmicã care a nãscut dupã 01.03.2012

Bună ziua,

Eu sunt angajator şi am o salariată în concediu de creştere copil de până la 2 ani. Copilul s-a născut în data de 09.04.2012.Eu, angajator, nu ştiu dacă soţul obţine venituri supuse impozitului pentru a şti dacă mama (salariata mea) trebuie să revină la serviciu mai devreme cu 1 lună. Întrebarea mea este dacă este de datoria mea (a anagajatorului) să mă interesez la Direcţia de asistenţă socială când ar trebui să revină la muncă salariata mea? Sau salariata ar trebui să mă anunţe pe mine? Vă mulţumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: EmiMimy , utilizator 11:18, 10 Martie 2014
Daca a nascut in data de 09.04.2012, ar trebui sa revina lefectiv a munca in data de 10.03.2014.

In salariatei respective , durata CCC ar fi pana la 09.03.2014, daca sotul indeplineste conditiile pentru a beneficia de indemnizația pentru CCC si nu solicita intrarea in CCC.

Normele de aplicare a OUG 111/2010 prevad:
Art. 4^1. -(1) in aplicarea prevederilor art. 11 lit. a) din ordonanta de urgenta, celalalt parinte sau cealalta persoana prevazuta la art. 8 alin. (2) din ordonanta de urgenta care nu a solicitat dreptul la indemnizatie poate solicita acest drept, daca indeplineste conditiile de acordare, oricand pana la implinirea de catre copil a varstei de un an, 2 ani, respectiv 3 ani, in cazul copilului cu handicap. Daca acest drept nu se solicita, concediul si indemnizatia pentru cresterea copilului se reduc cu o luna
(2) in situatia prevazuta la alin. (1), persoana indreptatita care se afla in concediu pentru cresterea copilului poate opta pentru concediu fara plata sau, dupa caz, pentru realizarea de venituri supuse impozitului
(3) in cazul persoanei singure sau in cazul in care nu sunt indeplinite conditiile de acordare a concediului si indemnizatiei pentru cresterea copilului, prevederile art. 11 din ordonanta de urgenta nu se aplica
....
freeelis a scris:

Daca a nascut in data de 09.04.2012, ar trebui sa revina lefectiv a munca in data de 10.03.2014.

In salariatei respective , durata CCC ar fi pana la 09.03.2014, daca sotul indeplineste conditiile pentru a beneficia de indemnizația pentru CCC si nu solicita intrarea in CCC.

Normele de aplicare a OUG 111/2010 prevad:
Art. 4^1. -(1) in aplicarea prevederilor art. 11 lit. a) din ordonanta de urgenta, celalalt parinte sau cealalta persoana prevazuta la art. 8 alin. (2) din ordonanta de urgenta care nu a solicitat dreptul la indemnizatie poate solicita acest drept, daca indeplineste conditiile de acordare, oricand pana la implinirea de catre copil a varstei de un an, 2 ani, respectiv 3 ani, in cazul copilului cu handicap. Daca acest drept nu se solicita, concediul si indemnizatia pentru cresterea copilului se reduc cu o luna
(2) in situatia prevazuta la alin. (1), persoana indreptatita care se afla in concediu pentru cresterea copilului poate opta pentru concediu fara plata sau, dupa caz, pentru realizarea de venituri supuse impozitului
(3) in cazul persoanei singure sau in cazul in care nu sunt indeplinite conditiile de acordare a concediului si indemnizatiei pentru cresterea copilului, prevederile art. 11 din ordonanta de urgenta nu se aplica
....



Concluzia este că mămica ştie când ar trebui să revină la muncă eu ca şi angajator nu am nici o obligaţie în a verifica dacă tatăl îndeplineşte condiţiile de acordare a concediului.

Nu aveti o astfel de obligatie dvs ca si angajator.
Buna ziua,

Referitor la aceeasi intrebare...pt mine legea e alambilicata...daca mama doreste sa stea si a 12-cea luna fara sa fie platita, trebuie sa faca vreo cerere speciala sau pur si simplu sta in CCC 11+1 luna fara plata si revine normal la munca ?

Merci,
Ultima modificare: Miercuri, 5 Martie 2014
Vladimir03, utilizator
1. Daca tatal indeplineste conditiile pentru a beneficia de CCC atunci mamei i se reduce cu o luna CCC.

2. In aceasta luna mama poate relua activitatea sau poate sa solicite concediu fara plata.

Alte discuții în legătură

Tatal fara venituri Fabiola33 Fabiola33 Buna, sunt mamica unei fetite care s-a nascut in 12.04.2012 , am beneficiat de indemnizatie de crestere a copilului, am optat pentru 2 ani, dar tatal nu a ... (vezi toată discuția)
Ccc madimadi79 madimadi79 Buna ziua,sunt in ccc pana la 2 ani,ce trebuie sa fac daca tatal nu indeplineste conditiile de acordare a concediului de crestere a copilului? (vezi toată discuția)
Ccc pentru celalalt parinte gabbello gabbello Inteleg ca parintele care nu aplica pentru CCC trebuie/are dreptul sa stea si el 1 luna in CCC si as avea cateva intrebari legate de aceasta luna: 1. Daca ... (vezi toată discuția)