Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Acte contabilitate
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Acte contabilitate

Doresc sa-mi infiintez un PFA si as vrea sa stiu ce registre trebuiesc completate pentru contabilitatea primara?
Trebuie sa completati registrul jurnal de incasari si plati pe baza documentelor de incasare si plata.
Daca aveti activitate de comert completati nir la fiecare factura de achizitie marfa.
Completati si registrul de gestiune zilnic tot pentru comert.
Completati registrul inventar cu obiectele din patrimoiul pfa de natura mijloacelor fixe si a obiectelor de inventar, la data cand au fost cumparate dar ci, daca e cazul, la data vanzarii si casarii lor.
Cititi si OMFP 1040/2004