avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 535 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Acte contabilitate
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Acte contabilitate

Doresc sa-mi infiintez un PFA si as vrea sa stiu ce registre trebuiesc completate pentru contabilitatea primara?
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 11:16, 6 Martie 2014
Trebuie sa completati registrul jurnal de incasari si plati pe baza documentelor de incasare si plata.
Daca aveti activitate de comert completati nir la fiecare factura de achizitie marfa.
Completati si registrul de gestiune zilnic tot pentru comert.
Completati registrul inventar cu obiectele din patrimoiul pfa de natura mijloacelor fixe si a obiectelor de inventar, la data cand au fost cumparate dar ci, daca e cazul, la data vanzarii si casarii lor.
Cititi si OMFP 1040/2004

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contabilitate pfa activitate comert ncris78 ncris78 Un PFA, neplatitor de TVA, cu activitate comert cu amanuntul mai trebuie sa completeze si registru de casa si raport de gestiune, sau e suficient registru ... (vezi toată discuția)
Acte necesare pentru activitatea economica a unui pfa anamaneaconta anamaneaconta Am un PFA pe codul 4776 - Comert cu amanuntul al florilor plantelor si semintelor comert cu amanuntul al animalelor de companie si a hranei pentru acestea in ... (vezi toată discuția)
Contabilitate asociatie familiala vasilelacramioara vasilelacramioara am infiintat o asociatie familiala si va intreb ce documente contabile trebuie sa intocmesc am un magazin (vezi toată discuția)