avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 782 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu minim pentru studii medii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu minim pentru studii medii

Buna ziua.
As dori sa stiu care este salariul minim brut pentru un functionar public cu studii medii si daca la acesta se mai adauga, conform legii, alte sporuri.
Multumesc.
Ultima modificare: Luni, 17 Martie 2014
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:19, 17 Martie 2014
HG nr. 871/2013 - stabilirea salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata

In temeiul art. 108 din Constitutia Romaniei, republicata, si al art. 164 alin. (1) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, Guvernul Romaniei adopta prezenta hotarare.

Art. 1. - (1) Incepand cu data de 1 ianuarie 2014, salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata se stabileste la 850 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 168 de ore in medie pe luna in anul 2014, reprezentand 5,059 lei/ora
(2) Incepand cu data de 1 iulie 2014, salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata se stabileste la 900 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 168 de ore in medie pe luna in anul 2014, reprezentand 5,357 lei/ora.

Art. 2. - Pentru personalul din sectorul bugetar, nivelul salariului de baza, potrivit incadrarii, nu poate fi inferior nivelului salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata, prevazut la art. 1.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salarii bugetari ginel958 ginel958 Vă rog să-mi spuneţi dacă salariul minim pe economie de 850 lei se aplică şi pentru salariaţii bugetari ? Mă refer la o femeie de serviciu de la o ... (vezi toată discuția)
Salariu minim florysx florysx daca a fost marit salarul minim pe economie, asta inseamna ca si la bugetari se va mari salarul? ca sa fiu mai specific, se va mari si solda militarilor? (vezi toată discuția)
Neintelegere "fluturas" in domeniul bugetar dan-gabriel13 dan-gabriel13 Buna ziua ! Mama mea este bugetara. Avem o nelamurire, in ceea ce priveste \\"fluturasul\\" ei si ceea ce este trecut pe el : salariu de baza : ... (vezi toată discuția)