avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salarii bugetari
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salarii bugetari

Vă rog să-mi spuneţi dacă salariul minim pe economie de 850 lei se aplică şi pentru salariaţii bugetari ? Mă refer la o femeie de serviciu de la o primărie. Vă mulţumesc!
Cel mai recent răspuns: Dadioana , utilizator 09:29, 22 Ianuarie 2014
Desigur.
H.G. nr.871/2013
ART. 1
(1) Incepand cu data de 1 ianuarie 2014, salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata se stabileste la 850 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 168 de ore in medie pe luna in anul 2014, reprezentand 5,059 lei/ora.
(2) Incepand cu data de 1 iulie 2014, salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata se stabileste la 900 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 168 de ore in medie pe luna in anul 2014, reprezentand 5,357 lei/ora.
ART. 2
Pentru personalul din sectorul bugetar, nivelul salariului de baza, potrivit incadrarii, nu poate fi inferior nivelului salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata, prevazut la art. 1

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Neintelegere "fluturas" in domeniul bugetar dan-gabriel13 dan-gabriel13 Buna ziua ! Mama mea este bugetara. Avem o nelamurire, in ceea ce priveste \\"fluturasul\\" ei si ceea ce este trecut pe el : salariu de baza : ... (vezi toată discuția)
Salariu de incadrare XTN89 XTN89 Buna seara. Intrebarea pe care vreau sa v-o adresez este in legatura cu salariul de incadrare al unei ingrijitoare dintr-o scoala. Cam cat ar trebui sa fie ... (vezi toată discuția)
Nivel salarizare economist in sistemul sanitar public ANDREI_oni ANDREI_oni Buna ziua, Va rog frumos sa imi raspundeti, care este nivelul salariului, pentru functia de economist (263102), conform Legii 53/ 2003,actualizata. Va ... (vezi toată discuția)