avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 226 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Concediu medical ingrijire copil bolnav - venit ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Concediu medical ingrijire copil bolnav - venit neimpozabil?

Buna ziua, se retine impozit la cacularea indemnizatiei de concediu medical pt ingrijire copil bolnav? Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: SoniaGeorgescu , utilizator 18:00, 2 Aprilie 2014
Potrivit art.26 din OUG nr.158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate, indemnizatia pentru ingrijirea copilului bolnav de pana la 7 ani se suporta integral din bugetul FNUASS.

Indemnizatia pentru ingrijirea copilului bolnav nu se impoziteaza (art.42 lit.a) din Codul fiscal).
Multumesc mult, asa stiam si eu dar doream o confirmare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu medical zile suportate de angajat si angajator Anaj Anaj Buna ziua, Spuneti-mi va rog daca sunt corecte urmatoarele afirmatii: 1. Primele 5 zile calendaristice (din care platite doar zilele lucratoare) se suporta ... (vezi toată discuția)
Zile concediu medical pentru ingrijire copil delia2007 delia2007 Buna ziua. Intrebarea mea este : Pentru un concediu medical - ingrijire copil, zillele de concediu medical le plateste casa de asigurari in intregime, sau ... (vezi toată discuția)
Cuantumul indemnizatiei pentru concediu prenatal, postnatal simdog simdog Buna ziua, La un salariu brut lunar de 3565 ron, care ar fi cuantumul indemnizatiei pentru concediu prenatal, respectiv postnatal, adica cele 126 ... (vezi toată discuția)