Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Concediu medical ingrijire copil bolnav - venit ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Concediu medical ingrijire copil bolnav - venit neimpozabil?

Buna ziua, se retine impozit la cacularea indemnizatiei de concediu medical pt ingrijire copil bolnav? Va multumesc!
Potrivit art.26 din OUG nr.158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate, indemnizatia pentru ingrijirea copilului bolnav de pana la 7 ani se suporta integral din bugetul FNUASS.

Indemnizatia pentru ingrijirea copilului bolnav nu se impoziteaza (art.42 lit.a) din Codul fiscal).
Multumesc mult, asa stiam si eu dar doream o confirmare.