Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Contract de mandat
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Contract de mandat

buna ziua,

ati putea sa-mi spuneti daca un contract de mandat pentru prestari de servicii intre o persoana juridical(mandatar) si o alta persoana fizica sau juridical(mandant) trebuie obligatoriu vizat(de un avocat,notar,alta autoritate).
multumesc
tataie2007, utilizator
cod civil Art. 2013

Forma mandatului

(1) Contractul de mandat poate fi încheiat în formă scrisă, autentică ori sub semnătură privată, sau verbală. Acceptarea mandatului poate rezulta şi din executarea sa de către mandatar.

(2) Mandatul dat pentru încheierea unui act juridic supus, potrivit legii, unei anumite forme trebuie să respecte acea formă, sub sancţiunea aplicabilă actului însuşi. Prevederea nu se aplică atunci când forma este necesară doar pentru opozabilitatea actului faţă de terţi, dacă prin lege nu se prevede altfel.

multumesc de raspuns.
sa inteleg ca daca in mandat exista de exemplu clauza de reprezentare, mandatul poate fi prezentat in forma initiala fara a mai fi vizat de un avocat