Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Mai pot timbra acțiunea pânã la primul termen ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Mai pot timbra acțiunea pânã la primul termen de judecatã?

Buna ziua,
Daca actiunea introductiva de judecare nu a fost timbrata, mai pot timbra actiunea pina la primul termen de judecata ? (20.05.2014), pentru ca instanta sa poata lua act de o noua cerere, dar de renuntare la chemarea in judecata, introdusa ulterior acesteia (pentru a evita aplicarea sanctiunii anularii prevazute de art.20, alin.(3) Legea 146/1997) ?
Ce procedura trebuie urmata in cazul sanctionarii cu anularea actiunii sau cererii de renuntare la judecata ?
Cu multumiri,
Da, se poate timbra pana la acel termen. Urmand ca la termenul de judecata sa prezentati dovada achitarii taxei de timbru.
Multumesc mult pentru raspuns
Legea nr. 146/1997 a fost abrogată acum aprope un an, prin OUG nr. 80/2013.

Când a început litigiul?Dacă acesta a început după data de 15 februarie 2013 iar pentru cerere datorați taxă judiciară de timbru (și timbru judiciar, după caz), ar fi trebuit să primiți de la instanță o adresă prin care să vi se pună în vedere faptul că, în termen de x zile, aveți obligația să timbrați, sub sancțiunea anulării cererii. Dacă nu ați primit o asemenea adresă, atunci fie nu datorați taxa judiciară de timbru, fie instanța a omis să verifice timbrajul. Însă, în privința timbrajului, omisiunile sunt foarte rare. Primul aspect pe care îl verifică instanța este plata taxei judiciare de timbru.