Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... PROCES VERBAL DE CONTRAVENTIE
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

PROCES VERBAL DE CONTRAVENTIE

Buna ziua,
Am fost sanctionat contraventional pentru depasirea vitezei.
Am analizat cu atentie procesul verbal si am constatat ca suma stabilita pentru plata in 48 ore respectiv jumatate din minimul amenzii stabilite, nu a fost calculata corect.
Este adevarat ca agentul a gresit si a trecut o suma mai mica dar va rog sa-mi spuneti daca aceasta eroare este un motiv intemeiat care duce la anularea procesului verbal de contraventie.
Va multumesc.
atentie sunt procese verbale in care amenda se imparte in 2 plati o suma la trezorerie si o suma in cont mentionat de institutia care emite p.v.contraventie .

in plus conform art 8 OG 15/ 2002 pct (4) Contravenientul poate achita în termen de cel mult 48 de ore de la data încheierii procesului-verbal ori, după caz, de la data comunicării acestuia jumătate din minimul amenzii prevăzute de prezentul act normativ, agentul constatator făcând menţiune despre această posibilitate în procesul-verbal.

adica suma de plata in 48 ore inseamna jumatate din minimul amenzii confiorm incadrarii legale , NU jumatate din amenda .

deci plateste cat scrie pe procesul verbal .
Scuze, am omis sa spun ca a stabilit minimul de amenda. Concret 510 lei iar la jumatate a trecut 225 lei. Deci a gresit.
In aceste conditii ma intereseaza daca aceasta greseala e motiv de anulare.
De asemenea, privind acum cu atentie procesul verbal, am observat ca instiintarea de plata nu este completata iar din cate stiu, prin noile modificari aduse la OG 2, acest lucru este obligatoriu.
Va multumesc!
s.stefan, utilizator