Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil

Bună ziua! Soția mea urmează să nască în octombrie și aș dori să știu cum se calculează indemnizație de creștere pentru copil. Acum lucrează la o firmă privată, și din cele citite de mine va primi 85 % din media veniturilor nete pe ultimele 12 luni. Pe lângă aceasta va mai primi și suma de 200 RON pentru copil, așa cum era înainte de 2010? Sau nu va primi? Menționez că mai avem o fetiță de 5 ani.
Mulțumesc pentru orice răspuns.
In cazul in care opteaza pentru concediu pana la implinirea de catre copil a varstei de un an, cea mai mica valoare a indemnizatiei va fi 600 de lei, iar cea mai mare poate fi de maxim 3400 lei.
In cazul in care opteaza pentru un concediu pana la implinirea varstei de 2 ani , indemnizatia va fi cuprinsa intre 600 de lei si maxim 1200 lei.
Baza de calcul este 85% din media veniturilor pe ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului.
Alocatia de 200 lei se plateste separat de indemnizatie.Aceasta se acorda pana la implirea varstei de 2 ani ai copilului.
Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil
M-am lămurit. Vă mulțumesc.