Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

indemnizatie crestere copil

Buna ziua, imi puteti spune cat as primi indemnizatia pentru crestere copil daca sunt angajata cu 2 ore?
200 Ron alocatia pentru copil. 600 ron pentru dvs daca ati lucrat in ultimele 12 luni.
Indemnizatia se plateste in functie de venitul supus impozitarii si nu in functie de orele lucrate. Oricum nu puteti primi mai putin de 600 lei pe o perioada de 2 ani plus alocatia copilului care pana la implinirea varstei de doi ani va primi 200 lei/luna.
1. Depinde de veniturile dvs. pentru acele 2 ore pe zi si de varianta de CCC pe care o alegeti.
2. Daca alegeti varianta cu pana la implinirea varstei de un an a copilului veti primi o indemnizatie cuprinsa intre 600 - 3400 lei.
3. Daca alegeti varianta cu pana la implinirea varstei de doi ani a copilului veti primi o indemnizatie cuprinsa intre 600 - 1200 lei.
Indemnizatia lunara se stabileste in cuantum de 75% din media veniturilor nete realizate pe ultimele 12 luni si nu poate fi mai mica de 600 lei si nici mai mare de 3.400 lei, in aczul in care optati pentru CCC de un an de zile.
sau
Indemnizatia lunara se stabileste in cuantum de 75% din media veniturilor nete realizate pe ultimele 12 luni si nu poate fi mai mica de 600 lei si nici mai mare de 1.200 lei, in cazul optarii pentru un CCC de doi ani de zile.