Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Evaluare anuala a salariatilor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Evaluare anuala a salariatilor

Buna ziua.
Sunt intr-o situatie din care nu prea stiu ce sa fac, cat mai legal posibil, si anume:
-sunt sef de birou in subordinea directorului economic, la o societate cu capital de stat din subordinea Consiliului Local;
-din anul 2008 si pana in 2013,de cand sunt evaluat am luat atat la testul scris cat si la evaluarea calitatilor (care se fac cu note de la 1 la 10), note peste 9;
-in cursul anului 2013 am avut niste "meciuri" atat cu dir. economic cat si cu fostul director general (actual dir. tehnic), pentru niste fapte si actiuni in care aratam realitatea si niste ilegalitati comise; - chiar a specificat dir. ec. in urma unui meci, ca oricum la el este pixul, si de fata cu subordonatii din cadrul biroului meu, a facut acesta remarca!!
-cum era de asteptat la evaluarea activitatii pt. anul 2013, am fost notat atat la scris cat si la performante cu o nota de 5,50!?. Binenteles ca am contestat in termenul legal de 5 zile, dar pana sa expire acele 5 zile in care trebuia sa aflu raspunsul am fost operat iar acum sunt in concediu medical!!
Care sunt procedurile si cum sa demonstrez ca acesta evaluare a fost subiectiva, cu scopul clar de a ma umili si injosi. Mentionez ca in 2013 nu am avut nici o abatere disciplinara, fiind ca si activitatate cel putin la nivelul anului 2012!!
Daca nu voi fi multumit de raspunsul la contestatie, pot actiona in instanta (dir. economic sau societatea), ma pot adresa Consililui Local, Consiliului de Administratie, etc??
Va multumesc anticipat!
Daca raspunsul la contestatia facuta conducatorului institutiei nu va satisface, atunci aveti posibilitatea sa va adresati instantei de judecata.
Multumesc mult!! Dar pe cine actionez in instanta: societatea sau dir. economic?
Sarbatori fericite!!
Se actioneaza in judecata angajatorul .