Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Amortizare nedeductibila
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Amortizare nedeductibila

as avea nevoie de mare ajutor.Facem transport, avem mai multe cisterne. perioada noastra de activitate este din primavara pana in vara deoarece transportam bitum. Ni s-a pus problema ca in perioada de iarna cand nu folosim cisternele amortizarea sa o trecem la nedeductibil, cisternele fiind in conservare. Tot ce pot spune este ca nu am auzit o ciudatenie asa de mare. Platim credite de enorme pt aceste active. Doamnele de la control fiscal ne-au pus asta in vedere. As avea nevoie de ajutor legislativ ca se le putem demonstra ca ceea ce spun este o aberatie. In perioada de activitate intensa avem venituri si profit din activitate f mare. Multumesc enorm.
Articolul 24 din Codul fiscal alin (6) lit b. spune ca regimul de amortizare pentru masini, echipamente tehnologice poate fi ales intre cel liniar, degresiv si accelerat.
alin (7) In cazul metodei de amortizare liniara, amortizarea se stabileste prin aplicarea cotei de amortizare liniara la valoarea de intrare a mijlocului fix amortizabil.
Cota de amortizare liniara se calculeaza raportand numarul 100 la durata normala de utilizare a mijlocului fix.

In Normele Metodologice de aplicare a codului fiscal se arata ca : Pentru perioada în care mijloacele fixe amortizabile nu sunt utilizate cel puţin pe o perioadă de o lună, recuperarea valorii fiscale rămase neamortizate se efectuează pe durata normală de utilizare rămasă, începând cu luna următoare repunerii în funcţiune a acestora, prin recalcularea cotei de amortizare fiscală.

Adica pe perioada in care nu folositi cisternele nu puteti sa calculati amortizare.
am citit si eu normele metodologice... totusi ma gandeam poate exista vreo reglementare prin exceptie avand in vedere ca cisternele sunt utilizabile insa in perioada de inghet nu avem comenzi si ulterior sunt utilizate intensiv ,in sezon. Plus ele nu sunt scoase din functiune, necesitand repunerea in functiune. teoretic suntem in asteptarea comenzilor.
ioanaep, utilizator