avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 809 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Duplicat legalizat dupa Hotarirea de divort
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Duplicat legalizat dupa Hotarirea de divort

Bună ziua,
Aş avea o rugăminte : Prietenul meu a divorţat şi s-a mutat în Germania de ani buni.
Acum vrea să se recăsătorească , dar acolo i se cere Hotărîrea de divorţ în original,dar el nu o mai are.Am înţeles că se poate cere un duplicat de la judecătoria de sector,dar nu ştim :
1.Poate să mă delege pe mine , printr-o procură (făcută aici sau Acolo) ,să-i rezolv actele în România? ªi ce înseamnă asta ?
2.Ce acte mai are nevoie la Notar ?
3.Ce se poate rezolva prin poştă ?
Aţi putea să ne ajutaţi ?
Vă mulţumesc.
Cel mai recent răspuns: gicubutnaru , utilizator 11:54, 20 Aprilie 2014
1.Poate să mă delege pe mine , printr-o procură (făcută aici sau Acolo) ,să-i rezolv actele în România? ªi ce înseamnă asta ?

Da, poate sa va dea procura opentru a face demersurile necesare si pentru a ridica o copie legalizata de pe hotararea de divirt.
Procura o poate da la Ambasada/Consulatul Romaniei din Germania.

2.Ce acte mai are nevoie la Notar ?
Daca da procura la un notar public din tara , ii trebuie numai C.I.

3.Ce se poate rezolva prin poştă ?

Numai trimiterea copiei legalizate a hotararii de divort sau trimiterea procurii pentru dvs,

Va multumesc mult !
Intre timp a mai aparut ceva: mai are nevoie de
- dovadä legalä cä in perioada in care a avut loc processul de divort, a locuit in Romania.
(Habar n-am cum se dovedeste asa ceva....În sentina judecätoreascä e scris cä a avut domiciliul in Bucuresti)
Sau
-dovadä cä in momentul casatoriei sau al divortului , a avut cetatenia romana... (Cum se dovedeste asa ceva....?)
Multumesc de raspuns .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbare c.i. persoana divortata, sentinta fara stampila ''definitiva si irevocabila'' dj_alex dj_alex salut am si eu urmatoarea problema , mama este plecata in Italia si astazi ii expira C.I mi-a trimis o procura speciala prin care ma imputerniceste pe ... (vezi toată discuția)
Schimbare act identitate in germania Tataroiu Mihai Tataroiu Mihai Pot schimba buletinul in germania si ce acte im-i. trebuie (vezi toată discuția)
Casatorie intre un cetatean roman si american pacq pacq Casatorie intre un cetatean roman si unul american: Acte necesare pentru castorie. Din cate am citit trebuie sa prezinte pasaport, certifict de nastere tradus ... (vezi toată discuția)