avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 749 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... contract de refinantare credit cu probleme!
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

contract de refinantare credit cu probleme!

buna ziua!am facut o refinantare la banca [editat] contractul l-am semnat pe data de 17.04.2014!in contract scrie ca este pe o perioada de 60 de luni cu scadenta pe 20.03.2019!dar nu sunt 60 de luni si sunt de fapt 59!odata ce am semnat contractul pe data de 17.04.2014 pe o perioada de 60 de luni acesta trebuia sa se incheie pe 17.04.2019?daca in contract e specificata perioada de 60 de luni dar data scadenta care apare ca fiind 20.03.2019(adica59 de luni)contractul este nul?multumesc
Ultima modificare: Sâmbătă, 26 Aprilie 2014
gi-jane2, moderator
Cel mai recent răspuns: mihaigeorge , utilizator 17:28, 28 Aprilie 2014
Este posibil sa fie vorba despre o simpla eroare materiala.
Cereti lamuriri la banca.
sa inteleg ca exista posibilitatea ca acel contract sa fie gresit!din ce se intampla si la ce am calculat eu platesc practic 60 de rate dar din aceste 60 2 rate le platesc intr-o singura luna neexistand 60 de luni care ar trebui sa fie ci doar 59!
la incheierea contractului pe 17.04.2014 normal ar trebui ca,data scadenta sa fie pe 17.04.2019 ca sa fie 60 de luni?
Ultima modificare: Sâmbătă, 26 Aprilie 2014
gi-jane2, moderator
am fost la banca respectiva si ei sustin ca din data de 17.04.2014 si pana in data de 20.03.2019 sunt 60 de luni!practic una din rate este pe 3 zile!este normal sau pot face reclamatie la opc?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Refinantare newguy newguy Am facut o refinantare la o banca din Bucuresti. Cand am semnat contractul mi s-a explicat ca trebuie sa aduc adresele de inchidere de la cealalta banca unde ... (vezi toată discuția)
Drept bancar? TOR TOR Firma are rate de x euro/luna la banca,veniturile firmei sunt x-1euro/luna. Poate banca la care sunt ratele respective inclusiv (salarile se vireaza tot la ... (vezi toată discuția)
Dobanda credit "in functie de euribor" luciangabriel luciangabriel Buna ziua, in 2007 am luat un credit de la o banca.Dupa perioada de dobanda fixa am refinantat la aceeasi banda si dobanda ,dupa perioada in care era fixa,se ... (vezi toată discuția)