Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Liberare conditionata
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Liberare conditionata

Buna ziua! O intrebare, pentru al carui raspuns multumesc anticipat! O persoana condamnata la 1 an si 15 zile (un an cu suspendare pentru alcool la volan si 15 zile la o a doua abatere, pentru refuz probe biologice), care pe 26 mai va avea comisie pentru liberare conditionata, dupa executarea a 2/3 din pedeapsa, poate primi amanare? Mentionez ca are evidentieri, nu are niciun raport, are un comportament ireprosabil in timpul detentiei, munceste.
Daca condamnatul a avut o conduita ireprosabila si a dat dovezi temeinice de indreptare, in mod normal, comisia ar trebui sa propuna liberarea conditionata.
Multumesc pentru raspuns! Exista totusi o suspiciune de amanare dupa felul cum l-ati formulat..."in mod normal" nu exclude amanarea, eu asta inteleg! Probail depinde de buna dispozitie si bunavointa a comisiei, nu se tine cont absolut sigur de toate aceste conditii intrunite de condamnat...