Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Admitere Barou persoana cu cazier
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Admitere Barou persoana cu cazier

Buna,de curand am avut o experienta neplacuta de unde a rezultat o condamnare cu suspendare de 2 ani....
In acelas timp sunt stundent la facultatea de drept.
Intrebare mea este cat de mult ma afecteaza condamnare asta.
Are rost sa mai continui facultatea.

Am tot cautat pe internet si am gasit legea 303/2004.

LEGE Nr. 303 Republicată *
din 28 iunie 2004

privind statutul judecătorilor şi procurorilor

Publicată în: Monitorul Oficial Nr. 826 din 13 septembrie 2005

Art. 14 - (1) Admiterea la Institutul Naţional al Magistraturii se face cu respectarea principiilor transparenţei şi egalităţii, exclusiv pe bază de concurs.
(2) La concursul pentru admiterea la Institutul Naţional al Magistraturii se poate înscrie persoana care îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii:
a) are cetăţenia română, domiciliul în România şi capacitate deplină de exerciţiu;
b) este licenţiată în drept;
c) nu are antecedente penale sau cazier fiscal;
d) cunoaşte limba română;
e) este aptă, din punct de vedere medical şi psihologic, pentru exercitarea funcţiei. Comisia medicală se numeşte prin ordin comun al ministrului justiţiei şi al ministrului sănătăţii.

Din cele aratate mai sus e DEZASTRU nu am nici o sansa in sensul cu antecedentele penale.

Dar ma gandeam,cand intervine reabiliarea de drept sau prin instanta judecatoreasca mai este valabil al.2 lit.c ??

In acelas timp am gasit si pentru barou niste conditii.

Poate dobandi calitatea de avocat, persoana care indeplineste cumulativ urmatoarele conditii:

a) este cetatean roman, domiciliat in Romania, are exercitiul drepturilor civile si politice si nu exercita o profesie autorizata sau salarizata intr-o alta tara;
b) este licentiat al unei facultati de drept sau doctor in drept;
c) nu se gaseste in vreunul dintre cazurile de nedemnitate

Este nedemn de a fi avocat:

a) cel condamnat definitiv prin hotarare judecatoreasca la pedeapsa cu inchisoare pentru savarsirea unei infractiuni intentionate, de natura sa aduca atingere prestigiului profesiei;
b) cel care a savarsit abuzuri prin care au fost incalcate drepturi si libertati fundamentale ale omului, stabilite prin hotarare judecatoreasca;
c) cel caruia i s-a aplicat pedeapsa interdictiei de a exercita profesia, pe durata stabilita prin hotarare judecatoreasca sau disciplinara;
d) falitul fraudulos, chiar reabilitat.

Exercitarea profesiei de avocat este incompatibila cu:

a) activitatea salarizata in cadrul altor profesii decat cea de avocat;
b) ocupatiile care lezeaza demnitatea si independenta profesiei de avocat sau bunele moravuri;
c) exercitarea nemijlocita de fapte materiale de comert.

Tin sa va spun ca mia distrus toate planurile si tot odata ambitia pentru a deveni cineva si a face ceva.

Astept parerile dumneavoastra.

Multumesc

la sfarsitul termenului de incercare sunteti reabilitat de drept. dupa aceea puteti deveni ce vreti dumneavoastra
Doamne ajuta,un raspuns optimist si satisfacator.
Multumesc mult pentru atentie.