Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... procuror
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

procuror

As avea si eu o intrebare, pentru cine se pricepe...daca termin o facultate de administratie publica si un master in drept civil sau penal as putea sa ma inscriu la institutul national de magistratura sa ajung procuror?
Va multumesc!
7jellies a scris:

As avea si eu o intrebare, pentru cine se pricepe...daca termin o facultate de administratie publica si un master in drept civil sau penal as putea sa ma inscriu la institutul national de magistratura sa ajung procuror?
Va multumesc!

Art. 14 din Legea 303/2004:
(1)Admiterea la Institutul Naţional al Magistraturii se face cu respectarea principiilor transparenţei şi egalităţii, exclusiv pe bază de concurs.
(2)La concursul pentru admiterea la Institutul Naţional al Magistraturii se poate înscrie persoana care îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii:
a)are cetăţenia română, domiciliul în România şi capacitate deplină de exerciţiu;
b)este licenţiată în drept;
c)nu are antecedente penale sau cazier fiscal;
d)cunoaşte limba română;
e)este aptă, din punct de vedere medical şi psihologic, pentru exercitarea funcţiei. Comisia medicală se numeşte prin ordin comun al ministrului justiţiei şi al ministrului sănătăţii.
Ne pricepem multi, dar aveam pretentie la o aspitratie asa de inalta.
Puteati cauta mai usor pe net decat informatii pe forum.
Cititi si aprofundati legea 303/2004 privind statutul judecătorilor si procurorilor republicata, va face parte din bibliografia de admitere la INM.
Art. 12. - Admiterea in magistratura a judecatorilor si procurorilor se face prin concurs, pe baza competentei profesionale, a aptitudinilor si a bunei reputatii.

Art. 14. - (1) Admiterea la Institutul National al Magistraturii se face cu respectarea principiilor transparentei si egalitatii, exclusiv pe baza de concurs.
(2) La concursul pentru admiterea la Institutul National al Magistraturii se poate inscrie persoana care indeplineste cumulativ urmatoarele conditii:
a) are cetatenia romana, domiciliul in Romania si capacitate deplina de exercitiu;
b) este licentiata in drept;
c) nu are antecedente penale sau cazier fiscal;
d) cunoaste limba romana;
e) este apta, din punct de vedere medical si psihologic, pentru exercitarea functiei. Comisia medicala se numeste prin ordin comun al ministrului justitiei si al ministrului sanatatii.

In concluzie, nu va incadrati, ramaneti functionar public.
procmarci a scris:

Ne pricepem multi, dar aveam pretentie la o aspitratie asa de inalta.
Puteati cauta mai usor pe net decat informatii pe forum.
Cititi si aprofundati legea 303/2004 privind statutul judecătorilor si procurorilor republicata, va face parte din bibliografia de admitere la INM.

Pretindem ca ne pricepem, dam peste nas altora dar nu suntem in stare sa dam o informatie corecta pana la capat: legea 303/2004 nu face parte din bibliografia de admitere la INM ci doar din bibliografia pentru concursul de admitere in magistratura pt. juristii cu vechime.
Prietene, si cu ce-l ajuta pe user afirmatia ca nu este obligatorie pentru el bibliografia expusa de mine, cand el nu indeplineste cel mai important criteriu, cel de a fi licentiat in drept?
Oricum, trebuie stiut ca pentru a accede intr-o functie, trebuie cunoscuta legea care guverneaza acea meserie.
Va multumesc pentru informatii. ma surprinde faptul ca masterul nu se ia in considerare in acest caz, oare un master in drept nu echivaleaza cu anii de licenta?