Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Competenta instanta
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Competenta instanta

Dacă o instanţă ddmite excepţia necompetenţei teritoriale pusă în discuţie din oficiu şi declină competenţa de soluţionare a cauzei în favoarea Tribunalului București ce trebuie făcut ? Se transmite dosarul la instanţa competentă sau trebuie deschisă o nouă acţiune ?
Buna ziua,
Instanta necompetenta va transmite din oficiu dosarul la instanta competenta.
Dumneavoastra va trebui sa asteptati noua citatie.
Se inaintează dosarul catre instanța în favoarea căreia a fost declinată competența. În acest caz trebuie doar să asteptați să fiți citat. În nici un caz nu deschideți o nouă acțiune.
Un aspect de menționat ar fi și acela că în cazul dumneavoastră, dacaă tribunalul se va declara la rândul lui necompetent, se va ivi un conflict negativ de competență....si va decide o instanță mai mare în grad cu privire la competență,sper să nu aveți acest ghinion.