Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ce inseamna ''declina solutionarea cauzei''?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Ce inseamna ''declina solutionarea cauzei''?

Buna ziua, m-ar interesa si pe mine ce inseamna: declina solutionarea cauzei (intr-un proces).
multumesc
Dosarul a fost transmis altei instante.
Stricto sensu , instanta care a fost sesizata cu judecarea cauzei , este incompetenta sa o faca situatie in care dispune trimiterea cauzei spre solutionare unei alte instante(competenta teritorial sau material)
adica se amana?
Dosarul este trimis altei instante , adica celei competente spre solutionare.
Deci , va dura un timp pana va ajunge la instanta competenta sa il solutioneze , pana se va acorda un nou termen de judecata , pana vor fi citate partile din nou.
Dosarul se reia practic "de la inceput".
Aceasta perioada de timp din punct de vedere "tehnic" nu inseamna o amanare a cauzei
Am si Eu aceeasi problema
Prin hotarire, la prima infatisare ..declina solutionarea cauzei ,sesizare din oficiu ,dar intebarea mea : de ce dupa depunerea intampanirilor de catre reclamant si parat ?
de ce nu la depunerea dosarului ?
Multumesc
ili47, utilizator