avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 813 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ce inseamna ''declina solutionarea cauzei''?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Ce inseamna ''declina solutionarea cauzei''?

Buna ziua, m-ar interesa si pe mine ce inseamna: declina solutionarea cauzei (intr-un proces).
multumesc
Cel mai recent răspuns: ili47 , utilizator 18:53, 13 Decembrie 2017
Dosarul a fost transmis altei instante.
Stricto sensu , instanta care a fost sesizata cu judecarea cauzei , este incompetenta sa o faca situatie in care dispune trimiterea cauzei spre solutionare unei alte instante(competenta teritorial sau material)
adica se amana?
Dosarul este trimis altei instante , adica celei competente spre solutionare.
Deci , va dura un timp pana va ajunge la instanta competenta sa il solutioneze , pana se va acorda un nou termen de judecata , pana vor fi citate partile din nou.
Dosarul se reia practic "de la inceput".
Aceasta perioada de timp din punct de vedere "tehnic" nu inseamna o amanare a cauzei
Am si Eu aceeasi problema
Prin hotarire, la prima infatisare ..declina solutionarea cauzei ,sesizare din oficiu ,dar intebarea mea : de ce dupa depunerea intampanirilor de catre reclamant si parat ?
de ce nu la depunerea dosarului ?
Multumesc
Ultima modificare: Joi, 13 Iulie 2017
ili47, utilizator

Alte discuții în legătură

Conform carei legi este aleasa instanta urmatoare cand nu poate fi alcatuit completul in curenta instanta? eusaisapte eusaisapte Conform carei legi este aleasa instanta urmatoare cand nu poate fi alcatuit completul in curenta instanta? (vezi toată discuția)
Ce inseamna ? - ce a dispus instanța de judecată oanaportar oanaportar Bună dimineața ! Ieri managerul institutiei in care lucreaza sora mea a avut un proces. La Termenul de judecata din ziua de ieri s-a discutat ... (vezi toată discuția)
Instanta competenta nicolae_vlad nicolae_vlad Am un dosar depus la judecatoria sect 3 prin care cer o solutinare privind rezilierea unui contract de vanzare-cumparare intre mine si un constructor si prin ... (vezi toată discuția)