Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumparare dupa succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumparare dupa succesiune

Buna ziua,am o nelamurire,am facut succesiunea dupa decesul mamei eu mai am 5 frati + tata care e in viata ,si fratii si tatal meu au cedat cotele lor ce li se cuveneau de la mama in favoarea mea.A ramas acum sa cumpar eu restul casei+terenul de la tata .Am cadastru si cartea funciara facuta cu o saptamana inainte de succesiune.Pot cumpara de la tata restul propietatii(adica terenul din jurul casei si jumatate de casa) dupa ce se face inscrierea certificatului meu de mostenitor in Cartea Funciara fara a mai face cadastrul?banuiesc ca nu mai e necesar..Adica se poate rezolva doar prin notariat?

Daca Documentatia cadastrala este corect si legal intocmita pentru intreaga proprietate imobiliara si este inscrisa in CF, pentru orice tranzactii ulterioare nu mai aveti nevoie de alta documentatie.
Solicitati la OCPI un "Extras de carte funciara in vederea vanzarii".