avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 293 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Plangere respinsa - moment predare permis
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Plangere respinsa - moment predare permis

28.03.2014
Ora estimata: 09:00
Complet: CC07
Tip solutie: Respinge plângerea
Solutia pe scurt: Respinge plângerea împotriva pvc seria CP nr.4058146din 14.04.2013.Cu apel în termen de 30 zile de la comunicare.Pronunţată în şedinţă publică azi 28.03.2014.
Document: Hotarâre 5747/2014 28.03.2014

Ma poate ajuta cineva cu detalii eu momentan sunt in Bucuresti cu autoturismul si vreau sa aflu cand trebuie sa predau permisul, nu am primit nimic prin posta ca trebuie sa il predau. Dupa calculele mele ar trebui : 28.03.2014 + 30 zile = 28.04.2014 + 15 zile in care trebuie sa predau => ultima zi : 12.05.2014 ! Astept raspuns. Va multumesc !
Cel mai recent răspuns: eugen68octavian , utilizator 18:27, 5 Mai 2014
1.Studiază bine dosarul şi vezi dacă ai motive întemeiate, aşteaptă hotărârea şi fă apel.
2. Aşteaptă hotărârea şi fă apel.
Vezi "că comunicarea" se ia în calcul după ştampila poştei.
Din orice poziţie nu trebuie să predai acum permisul şi cu puţin noroc poate câştigi şi nu trebuie să-l mai predai defel.
Dacă pierzi şi atunci, când ai văzut pe net că a rămas definitivă şi irevocabilă te duci în fuga cea mai mare la grefă, iei "ceferticat" şi cu "ceferticatul" într-o mână şi cu permisul în cealaltă te prezinţi la miliţie pentru evitarea unui bonus de 30 de zile de mers în dreapta sau pe jos.
La mine aşa a fost, în primă instanţă am pierdut, apoi am studiat dosarul ,am văzut că miliţianul nu pusese nicio probă care dovedea că eu comisesem fapta, am făcut recurs şi am câştigat. ªi le-am mai luat şi banii la miliţişti.
Ultima modificare: Luni, 5 Mai 2014
eugen68octavian, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Predare permis in urma respingerii plangerii. paul_sonea paul_sonea Buna ziua. Am o problema si se pare ca in tara asta Politia face ce vrea,cum vrea, cand vrea. Am pierdut in instanta procesul contra suspendarii dreptului de a ... (vezi toată discuția)
Cand trebuie predat permisul ? ku990 ku990 Tip solutie: Respinge plângerea Solutia pe scurt: Respinge plângerea formulată de petentul Iordache Gilbert Adrian Ionuţ, în contradictoriu cu ... (vezi toată discuția)
Cum trebuie sa arate o plangere contraventionala ? iuly. iuly. Buna ziua , am facut contestatie la procesul verbal in urma retinerii permisului de conducere la trecerea de pietoni , in procesul verbal politistul scria ca ... (vezi toată discuția)