Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariul minim include tichete de masa?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariul minim include tichete de masa?

Buna ziua,
am auzit azi ca sunt firme care nu au crescut salariul minim ci au dat act aditional cum ca tichetele de masa sunt incluse la salariu.
Este aceasta o solutie legala?
Tichetele de masa nu intra in salariul de baza.

Conform art.160 C.mun., salariul cuprinde salariul de bază, indemnizaţiile, sporurile, precum şi alte adaosuri.
Nu este o solutie legala. In sectorul privat salariul de baza nu include nici un spor, indemnizatie, adaos sau alte elemente de natura salariala.
Salariul de baza brut, ca salariu de incadrare, trebuie sa fie cel putin egal cu salariul de baza minim brut pe economie.