Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Constructie fara autorizatie
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Constructie fara autorizatie

Buna ziua

Vecinul meu a construit in 2012 un grajd fara autorizatie de constructie, la 10 centimetri de razor si a venit cu 8 vaci 40 oi si 6 caini . Am facut mai multe sesizari la primarie la consiiul judetean si la inspectoratul in constructii .
De la primarie si insp. in constructii nu am primit nici un raspuns .
Iar cei de la consiliul judetean mi-au raspuns ca au verificat ,este asa cum am sesizat ( nu are autorizatie) si ca primarul trebuie sa aplice legea 50/1991.
Primarul nu a luat nici o masura de respectare legii .
Acum acelasi vecin a inceput sa construiasca si o casa la doar 30 cm.de razor, bineanteles tot fara autorizatie,sub ochi PRIMARULUI.
Va rog spuneti-mi la cine sa ma mai adresez?Cum sa procedez ?
Va multumesc
Staruiti la nivelul edilului sa raspunda la sesizari
Daca edilul nu raspunde,sesizati oficial autoritatea ierarhic responsabila=-primaria orasului
care ierarhie?
Faceti sesizare scrisa cu numar de inregistrare/ data la primarie si solicitati sa aplice prevederile Legii nr. 50/ 1991 cu modificarile si completarile ulterioare (adica demolare pe ctie. existenta fara autorizatie). Anexati la sesizare o copie dupa raspunsul primit de la prefectura.
Daca nu primiti raspuns in 30 zile conform prevederilor OG nr.27/ 2002 cu modificarile si completarile ulterioare, aprobata prin Legea nr. 233/ 2002 art.8 privind petitiile, puteti deschide actiune in instanta de judecata impotriva primarului.
va multumesc

Sa inteleg ca trebuie sa fac o sesizare si la Prefectura?
Si ca nimeni nu il VERIFICA pe PRIMAR?
SI tot eu sa ma zbat sa fac dreptate?
Presedintele consiliului judetean ,Prefectul nu ma ajuta sa se respecte Legea?
Prefectul este reprezentantul Guvernului in teritoriu.
El are dreptul si obligatia legala de a controla si/sau cenzura activitatea Primarului.
Sesizati Prefectul asupra faptului ca Primarul refuza sa puna in aplicare o prevedere legala obligatorie.
Ca doar nu o sa dati Primarul in judeata ca nu v-a raspuns in termen de 30 zile la o simpla petitie si sa plateasca o amenda de 100 lei.
Actiunea cred ca trebuie pornita in Contencios administrativ.
Consultati un avocat.
legalmgm, utilizator