Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... drept autor pt grafica - cum?
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

drept autor pt grafica - cum?

Buna Ziua,

Va rog, cum pot sa imi inregistrez drept de autor pentru o serie de ilustratii?
(grafica pe calculator?)

Multumesc in avans.
Va adresati catre ORDA ( Oficiul Roman Pentru Drepturile De Autor ).
Acele ilustratii sunt protejate de legea drepturilor de autor fara nicio formalitate, e suficient sa le faceti publice si din momentul acela sunt protejate. Important e sa va semnati pe ilustratii.

Intr-un eventual litigiu tot ce aveti de facut e sa dovediti ca sunteti autorul acelor ilustratii.

Dovada calitatii de autor se poate face, in principiu, prin orice mijloace de proba.

Un mijloc atipic si foarte ieftin prin care va puteti proteja e programul "plicul cu idei" oferit de OSIM. [ link extern ]

Faceti o copie a ilustratiilor, sigilati-le intr-un plic si platiti o taxa de 100 RON. Plicul va fi depozitat pe o perioada de 5 ani la OSIM iar data de la care a fost depus plicul e data certa.
Din pacate "plicul cu idei" poate fi folosit doar pentru probarea unei inventii, a unei solutii sau desen tehnic.