avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 245 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... drept autor pt grafica - cum?
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

drept autor pt grafica - cum?

Buna Ziua,

Va rog, cum pot sa imi inregistrez drept de autor pentru o serie de ilustratii?
(grafica pe calculator?)

Multumesc in avans.
Cel mai recent răspuns: ContSters23707 , utilizator 10:44, 5 Iunie 2009
Va adresati catre ORDA ( Oficiul Roman Pentru Drepturile De Autor ).
Acele ilustratii sunt protejate de legea drepturilor de autor fara nicio formalitate, e suficient sa le faceti publice si din momentul acela sunt protejate. Important e sa va semnati pe ilustratii.

Intr-un eventual litigiu tot ce aveti de facut e sa dovediti ca sunteti autorul acelor ilustratii.

Dovada calitatii de autor se poate face, in principiu, prin orice mijloace de proba.

Un mijloc atipic si foarte ieftin prin care va puteti proteja e programul "plicul cu idei" oferit de OSIM. [ link extern ]

Faceti o copie a ilustratiilor, sigilati-le intr-un plic si platiti o taxa de 100 RON. Plicul va fi depozitat pe o perioada de 5 ani la OSIM iar data de la care a fost depus plicul e data certa.
Din pacate "plicul cu idei" poate fi folosit doar pentru probarea unei inventii, a unei solutii sau desen tehnic.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inregistrare grafica website osim sau orda? ana_tudose ana_tudose Buna ziua, Ma confrunt cu urmatoarea situatie. Grafica site-ului meu a fost furata, la fel ca si conceptul de design al afacerii. Furtul este flagrant si ... (vezi toată discuția)
Joc pe calculator anders anders Buna ziua. Creez un nou joc pe calculator si ma intereseaza cum il pot proteja in conditiile in care am initiat si un site de prezentare a acestuia deoarece ... (vezi toată discuția)
Cum legalizez o idee? Catadaniels Catadaniels Cum pot sa obtin drepturi de autor asupra unei ideei? Am o ideea privitoare la telefoanele mobile.Mi-am facut temele ideea nu a fost pusa in practica inca. ... (vezi toată discuția)