Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort - ancheta sociala minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort - ancheta sociala minor

Buna ziua,
Eu si sotul meu vom divorta de comun acord la notar, cei doi copii minori urmand sa locuiasca cu mine, asa cum am stabilit de comun acord. Am inteles ca in orice situatie ancheta social tot se face. Eu trebuie sa inchiriez un apartament unde sa ma mut impreuna cu copiii, in acest moment locuind impreuna cu soacra mea intr-un apartament cu 2 camere (practic locuim toti 4 intr-o camera). Cat este de important pt cei de la asistenta sociala daca locuiesc cu chirie, daca este garsoniera sau 2 camere, in acest moment salariul meu este mai mare ca al sotului dar este posibil ca el sa-si schimbe jobul cat de curand pe un salariu mai mare, daca eu am studii superioare si el nu....
Multumesc anticipat
Puteti locui intr-un imobil inchiriat, daca acesta are conditii optime de trai.

Este important sa aveti unde trai si sa va intelegeti cu tatal in privinta copiilor.
Nu se face deosebire între un apartament închiriat sau apartament proprietate.
Nu se pun în balanţă veniturile părinţilor, este important să aveţi un venit.
Nu-i interesează studiile părinţilor.
Vă faceţi griji degeaba, din moment ce v-aţi înţeles cu tatăl copiilor, ancheta asta este o formalitate.