avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 445 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Refuzul persoanei de a incheia contract de depozitare ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Refuzul persoanei de a incheia contract de depozitare deseuri municipale este furt?

In conditiile in care persoana juridica refuza sa incherie contract de salubritate deseuri municipale, aceasta continuand sa depoziteze deseuri in sistemul public de colectare si transport este furt?
Cel mai recent răspuns: tibstefaug , utilizator 12:50, 11 Iunie 2014
Aceste fapte definite de Noul Cod Penal constituie furt :

TITLUL II
INFRACŢIUNI CONTRA PATRIMONIULUI


CAPITOLUL I FURTUL

Art. 227 Furtul
(1) Luarea unui bun mobil din posesia sau detenţia altuia, fără consimţământul acestuia, în scopul de a şi-l însuşi pe nedrept, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
(2) Fapta constituie furt şi dacă bunul aparţine în întregime sau în parte făptuitorului, dar în momentul săvârşirii acel bun se găsea în posesia sau detenţia legitimă a altei persoane.
(3) Se consideră bunuri mobile şi înscrisurile, energia electrică, precum şi orice alt fel de energie care are valoare economică.
(4) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.

Art. 228 Furtul calificat
(1) Furtul săvârşit în următoarele împrejurări:
a) într-un mijloc de transport în comun;
b) în timpul nopţii;
c) de o persoană mascată, deghizată sau travestită;
d) prin efracţie, escaladare sau prin folosirea fără drept a unei chei adevărate ori a unei chei mincinoase;
e) prin scoaterea din funcţiune a sistemului de alarmă ori de supraveghere,
se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani.
(2) Dacă furtul a fost săvârşit în următoarele împrejurări:
a) asupra unui bun care face parte din patrimoniul cultural;
b) prin violare de domiciliu sau sediu profesional;
c) de o persoană având asupra sa o armă,
pedeapsa este închisoarea de la 2 la 7 ani.
(3) Acţiunea penală pentru fapta prevăzută în alin. (1) şi alin.(2) lit.a) se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.

Art. 229 Furtul în scop de folosinţă
(1) Furtul care are ca obiect un vehicul, săvârşit în scopul de a-l folosi pe nedrept se sancţionează cu pedeapsa prevăzută în art. 227 sau art. 228, ale cărei limite speciale se reduc cu o treime.
(2) Cu pedeapsa prevăzută în alin. (1) se sancţionează folosirea fără drept a unui terminal de comunicaţii al altuia sau folosirea unui terminal de comunicaţii racordat fără drept la o reţea, dacă s-a produs o pagubă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.

Art. 230 Sancţionarea tentativei
Tentativa la infracţiunile prevăzute în prezentul capitol se pedepseşte.
Ok!! Dar daca imi depoziteaza deseul in reteaua pe care eu o operez si deci SUNT OBLIGAT sa ridic si deseul depoyitat de cel fara contract?? Pentru ca paguba este certa in patrimoniul meu -crestre cantitati colectate, creste cant procesata si implicit cheltuieli de operare.
Ce pot face?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recalcularea pedepselor anemary29 anemary29 daca ar intra noul cod penal in vigoare cum s-ar recalcula pedepsele?pt o tentativa de furt pedepsita cu 2 ani ce recalculare ar fi? (vezi toată discuția)
Furt, retragere plangere AIAIOANA AIAIOANA Dupa noul cod penal,la incadrarea de furt ,daca se retrage plangerea,mai continua actiunea penala?Mentionez ca dosarul a fost inregistrat la judecatorie pe 31 ... (vezi toată discuția)
Furtul în noul cod penal MicuGeorgiana MicuGeorgiana Am si eu o antrebare ce benefici au persoanele condamnate pentru furt (vezi toată discuția)