Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Membri fondatori ong
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Membri fondatori ong

poate sa fi membro fondatore a una Ong un cetatean Italiano si uno din Sua..? in caz pozitiv, cum se procede.?
Pentru un ONG legal infiintat, nu exista conditii restrictive in ceea ce priveste cetatenia membrilor fondatori
legalmgm, utilizator
Si eu am gandit la fel, dar ca cetateni din strainatate nu putem cere "cazier fiscal", necesar pt membri fondatori.! Cum rezolv problema asta.? Multumesc frumos pt. raspuns....
O solutie pe care am folosit-o a fost declaratia notariala pe proprie raspundere cum ca respectivii nu au datorii la stat
Nu exista nicio conditie de cetatenie sau rezidenta pentru a f membru sau fondator al unui ONG in Romania. In cazul celor care nu au cetatenie sau rezidenta in Romania si deci nu au cazier fiscal, conform prevederilor exprese ale legislatiei privind cazierul fiscal, in locul acestuia se depune o declaratie notariala pe proprie raspundere:
OG 75 / 2001 art.8:
(2)Persoanele fizice şi juridice străine care nu sunt înregistrate fiscal în România şi se află în una dintre situaţiile prevăzute la alin. (1) nu au obligaţia să prezinte certificatul de cazier fiscal, fiind suficientă declaraţia autentică pe propria răspundere a persoanei fizice sau a reprezentantului persoanei juridice, după caz, din care să rezulte că nu au datorii fiscale.
Daca declaratia e data intr-un alt stat, de verificat daca in functie de ce intelegeri bilaterale sau multilaterale exista, e nevoie si de supralegalizare sau apostilare a acelei declaratii notariale, nu doar de traducerea ei oficiala in lb.romana....