Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Functionar public cu antecedente
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Functionar public cu antecedente

Buna ziua. Am aceasta condamnare penala. Pot sa fiu numit functionar public sau nu?
Solutia pe scurt: In baza art. 6 din Legea nr. 241/2005 cu aplic. art. 41 al.2 C.pen., art. 42 C .pen. si art. 63 al. 3 C.pen. condamna pe inculpatul X.Y., la pedeapsa amenzii penale in cuantum de 2000 lei pentru savârsirea infractiunii de retinere si nevarsare cu intentie a sumelor reprezentând impozite si contributii cu retinere la sursa. In baza art. 81 C.pen. dispune suspendarea conditionata a executarii pedepsei aplicate inculpatului, pe o durata de 1 an ( un an ), ce constituie termen de incercare stabilit in conditiile art. 82 al.2 C.pen.
Cand ati fost condamnat?
2012.