Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Acte disparute din dosar
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Acte disparute din dosar

AM CONSTATAT CA NU SUNT LA DOSAR ACTE DEPUSE DE MINE IN URMA CU 3 LUNI.CE SA FAC?ELE APAR IN REGISTRU CDE LA ARHIVA CA DEPUSE,IN SCHIMB NU SUNT IN DOSAR
Plangere penala pt disparitie de inscrisuri - impotriva autori necunoscuti, urmand ca organele de cercetare penala sa stabileasca faptuitorii.
Krissia ., Alte profesii
avocata mea m-a pus sa scriu o sesizare catre judecatorea din dosar in care sa cer pedepsirea celor care au facut disparute actele.e bine asa?

[Mesaj editat - Vă rog să nu mai scrieti exclusiv cu majuscule, nu este regulamentar]
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Parerea mea este sa sesizati parchetul cu plangere penala, nu la instanta. Din cate stiu instanta nu are aceasta competenta, iar in alta ordine de idei...daca ar avea un interes ...v-ati gandit ? Si cum poate instanta sa efectueze cercetari pe latura penala ?
Raman la recomandarea mea.E mai sigura.
Krissia ., Alte profesii
Cel mai bine e s se faca ancheta interna sa se stabileasca ce s-a intamplat
Depuneti deocamdata acele inscrisuri.
Poate au fost siutrase de partea adversa sau poate au ajuns la alt dosar...
Se intampla si asa ceva cateodata...
Eu am avut o situatid cu inversarea inscrisurilor din dosare si am rezolvat.

Plangerea penala e bine sa o faceti cand stiti exact ce s -a intamplat si daca fapta constituie sau nu infractiune...
In prealabil, faceti o sesizare catre Presedintele Judecatoriei sau Tribunalului, dupa caz.
La dosar are acces permanent grefierul presedintelui de sedinta, grefierul arhivar, judecatorul,paratul si avocatul acestuia, dvs. si avocata.
Fiecare consultare de dosar, trebuie sa fie inregistrata de catre grefierul arhivar.