Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Probleme cu Electrica.
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Probleme cu Electrica.

Buna ziua ! In cursul anului 2008 mi-am cumparat un apartament. Cand am fost la Electrica sa ichei contractul cu ei am fost intrebat daca doresc sa schimb contuarul ( la acel moment era gratis), dar nelocuind in apartament o buna bucata de vreme, nu mi s-a parut necesar a schimba contuarul. Dupa ce am efectuat lucrarile de modernizare si m-am mutat, am constatat ca am un consum c-am mare de curent, in conditiile in care nu prea eram pe acasa. Intro luna am avut un consum de130 KW in situatia in care 2 saptamani am fost in Grecia !!!! Am solicitat schimbarea contuarului, iar dupa ce a fost "expertizat metrologic" am primit o factura de la electrica cum ca am de platit circa 100 ron deoarece cererea mea a fost meintemeiata si ca acel contuar este foarte bun, spun ei. De ce trebuie sa platesc aceasta suma daca Electrica este proprietarul acelui contuar si se foloseste de el pentru a-mi incasa mie banii ?? Chiar trebuie sa platesc ? A mai trecut cineva prin asa ceva ?
Trebuie sa platiti. Verificarea metrologica a fost facuta la cererea dumneavoastra.