Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodie copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodie copil

Am si eu o intrebare, cum se poate ceda custodia?? Acum aproape un an m-a sunat fosta sotie si mi-a incredintat copilul facand un act la notariat prin care imi da dreptul sa ma ocup de scoala si de problemele de sanatate ale copilului. De atunci copilul este la mine si ea vrea sa mi-l incredinteze definitiv, ce acte trebuie sa faca, care sunt pasi de urmat??
Formulati o actiune in instanta in contradictoriu cu fosta sotie,actiune prin care solicitati stabilirea domiciliului minorului la dvs si autoritate parinteasca exclusiva.
Actiunea in instanta trebuie depusa unde are fosta sotie domiciliu, sau pot sa o depun unde locuiesc eu acum?
unde locuiti cu minorul. ar fi indicat sa contactati un avocat sa rezolvati de la primul termen prin tranzactie si sa evitati problemele
~ Conținut șters la cerere ~