avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 541 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... revendicare apartament ANL pe baza preluarii custodiei ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

revendicare apartament ANL pe baza preluarii custodiei copilului de la fosta sotie(ar fi posibil?)

Buna ziua!
In timpul casatoriei am primit cu chirie la stat (primarie) un apartament ANL eu fiind titular de contract.
In urma divortului, acum 4 ani, fostei sotii i-a fost incredintat acest apartament cu mentiunea in sentinta de divort "spre cresterea si educarea celor doi minori" (copiii nostri), dispunandu-se evacuarea mea.
Am fost sters/radiat din contractul de chirie.
De curand, printr-un proces de custodie am castigat custodia celor doi copii, minori in invatamantul primar.
As vrea sa solicit in instanta readucerea mea in pozitia de chirias.
As avea sanse de castig? Cum ar trebui motivata si sustinuta mai bine o astfel de actiune.
Precizez ca fosta sotie, care a ramas chiriasa in continuare, nu se opune si doreste, spre binele celor doi copii, ca ei sa ramana in casa in care s-au nascut, alaturi de mine.
Cu cine ma judec? Cu fosta sotie sau cu primaria? Pe cine citez?
Am cerut cateva pareri avizate la noi in localitate si mi s-a spus ca acest caz este inedit si...

Ultima modificare: Vineri, 10 Februarie 2012
sariansari, utilizator
Cel mai recent răspuns: sariansari , utilizator 13:12, 11 Februarie 2012
Incercati sa gasiti intai rezolvare direct la Anl si sa evitati instanta
Am incercat, nu se poate. De acolo ni s-a sugerat instanta.
Cei de la ANL ne-au spus ca daca avem o sentinta judecatoreasca in acest sens, definitiva si irevocabila, ei se supun.

Ultima modificare: Vineri, 10 Februarie 2012
gi-jane2, moderator
Intrebati la Anl daca se poate face treaba asta treptat, ca persoana care locuiti de fapt ( aveti in buletin acea adresa ? )in acea locuinta sa fiti trecut si dvs in contract ca si chirias si peste ceva timp sa deveniti titular .

Altfel nu vad sub ce motiv / in ce calitate ati da Anl in judecata sau pe fosta sotie sau pe ambii in judecata.
faptul ca apartamentul i-a fost incredintat sotiei la divort spre cresterea si educarea minorilor, iar acum am preluat eu custodia, ar insemna ceva in instanta?
Nu stiu ce sa zic, dvs nu mai aveti vreo legatura cu fosta sotie si nici cu Anl-ul, aveti doar cu copiii, iar domiciliul copiilor e la parinti sau la cel care exercita autoritatea parinteasca, nu invers.
Nu ati zis, buletin aveti la acea adresa sau puteti face ?

Alte discuții în legătură

Divort cu copii brigi brigi EU AM CASTIGAT CUSTODIA COPIILOR LA DIVORT SI EU IMPREUNA CU COPII LOCUIM IN ITALIA.ANUL VIITOR EXPIRA PASAPOARTELE COPIILOR.CA SA LE REANNOIESC PASAPOARTELE ... (vezi toată discuția)
Abandon copil ionut979 ionut979 buna ziua. am divortat in 2009. pana la divort locuiam cu fosta sotie si cu fetita noastra intr-o garsoniera primita de la anl, acele locuinte pt tineri in ... (vezi toată discuția)
Domiciliul copiilor in timpul divortului Maria_Enache Maria_Enache Sarbatori fericite tuturor! Sunt casatorita de 3 ani, iar cu sotul locuiesc de 10 ani, avem 2 copii minori. De cand ne cunoastem, a fost violent, abuzandu-ma ... (vezi toată discuția)