Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire pentru o amenda deja achitata
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire pentru o amenda deja achitata

Buna ziua

Astazi a venit pe numele meu la sediul firmei unde lucrez o poprire pentru o amenda pe care am achitat-o pe loc d-lui politist, cu chitanta.

Amenda a avut loc pentru trecere prin loc nepermis in valoare de 50 de lei pentru care am achitat atunci 25 de lei pe loc, asta fiind in 2006.

Atasat era si o somatie care ar fi fost trimisa in 2012 catre domiciliul declarat de mine in Adjud, jud. Vrancea, dar cum acolo nu sta nimeni, daca a venit ceva nu a fost ridicat de nimeni. MAi tarziu in acelasi an mi-am schimbat domiciuliul in Bucuresti unde locuiesc acum.

Mentionez ca platesc impozit anual eu personal pentru apartamentul din adjud si nu a venit niciodata vreo amenda de platit la impozit, sau pentru impozitul apart din Bucuresti. Ba mai mult am achizitionat un apart prin prima casa in dec 2012 si nu am figurat acolo cu nici o datorie nicaieri.

Bineinteles ca nu mai am chitanta din 2006, am pastrat-o cativa ani dar...

Intrebarea mea e cum as putea sa contest aceasta hartie venita din partea MUNICIPIULUI FOCSANI
Platiti amenda, s-au ,,acoperit", despre autoritati vorbesc! Daca plateati la cec, trezorerie, etc, ati mai fi avut o sansa sa vi se elibereze un duplicat dupa chitanta originala. Bine, v-ar fi taxat pt. acest serviciu cam cat ar fi amenda.Amenzile nu sunt purtatoare de dobanzi/penalitati, dar sunt cheltuieli cu executarea. Pana la urma cat e ,,totalul" ?