Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... sunt permise tranzactiile in litigiile de munca?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

sunt permise tranzactiile in litigiile de munca?

intr-un proces care avea ca obiect un litigiu de munca, contestarea deciziei de concediere, instanta de fond a respins "cerea partilor de a se lua act de tranzactie".

ce inseamna exact aici tranzactie? X-(
In cazul dvs., probabil era vorba de o tranzactie (intelegere amiabila a partilor) care incalca drepturile salariatului. Este posibil ca instanta sa fi retinut si faptul ca in contractul individual de munca al salariatului erau prevazute drepturi mai putin favorabile, decat in contractul colectiv unic la nivel national

Art. 38 din Codul Muncii

Salariatii nu pot renunta la drepturile ce le sunt recunoscute prin lege. Orice tranzactie prin care se urmareste renuntarea la drepturile recunoscute de lege salariatilor sau limitarea acestor drepturi este lovita de nulitate.
Tranzactie inseamna o intelegere intre parti .Dati-ne mai multe detalii.