Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Tichete de calatorie pentru beneficiarii de pensie de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Tichete de calatorie pentru beneficiarii de pensie de urmas

Va rog sa-mi spuneti in cazul in care fata de 19 ani care are pensie de urmas dupa tatal decedat poate avea cu cuponul de pensie de urmas reducere de tren de 50% si va rog sa-mi spuneti daca beneficiaza si mama fetei.
1. Beneficiarul unei pensii de urma (si mama si fiica) are dreptul la tichete de calatorie pe CFR, cu pret redus de 50% (6 calatorii simple).

2. Daca nu a primit pana acum tichetele sa mearga la Casa de Pensii si sa faca o cerere sa i se dea aceste tichete.
mentionez ca mama nu are varsta pentru a primi pensie de urmas
Cand va indeplini varsta standard de pensionare mama va beneficia de pensie de urmas si de tichete de calatorie cu reducere.