avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 458 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... taloanele de indemnizatie sociala(pensie de urmas)
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

taloanele de indemnizatie sociala(pensie de urmas)

-buna ziua.as dori sa stiu daca taloanele de indemnizatie sociala(pensie de urmas)
au dreptul la reducere 50 % la transportul pe calea ferata conform legii 147din 2000,multumesc anticipat ,si cine are dreptul tutorele sau urmasul ?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 14:41, 12 Octombrie 2011
HOTARÂRE Nr. 2403 din 21 decembrie 2004
privind aprobarea Normelor metodologice pentru aplicarea Legii nr. 147/2000 privind
reducerile acordate pensionarilor pentru transportul intern, cu modificarile ulterioare, si a
Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 71/2004 privind acordarea unor facilitati familiilor
de pensionari

ART. 2
(1) Pensionarii din sistemul public de pensii, precum si pensionarii din celelalte sisteme
proprii de asigurari sociale, denumiti în continuare pensionari, beneficiaza anual de un
total de 6 calatorii simple cu reducere de 50% din tariful stabilit pentru calatoriile pe calea
ferata cu trenuri personale, cu trenuri accelerate fara regim de rezervare, precum si cu
trenuri rapide, clasa a II-a, cu mijloace auto sau cu navele de calatori clasa a II-a, la
transportul intern în comun, între localitati.

Pensionarii din sistemul public de pensii sunt:

Legea 263/2010

Art. 51
In sistemul public de pensii se acorda urmatoarele categorii de pensii:
a) pensia pentru limita de varsta;
b) pensia anticipata;
c) pensia anticipata partiala;
d) pensia de invaliditate;
e) pensia de urmas.

Deci acestia beneficiaza de cele 6 calatorii simple cu reducere de 50%.

-multumesc pentru raspuns,dar as mai dori o lamurire , pe cuponul respectiv de pensie de urmas este trecut numele tutorelui si CNP-ul urmasului care este minor,in cazul de fata cine are dreptul la reducere 50 %, tutorele sau urmasul?
Pe cuponul(talonul)de calatorie cu reducere este trecut numarul dosarului si CNP-ul.Dosarul fiind de pensie de urmas,numarul dosarului nu poate fi decat al urmasului.La fel si CNP-ul nu poate fi decat al beneficiarului pensiei de urmas.In opinia mea beneficiar este urmasul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Beneficiarul unei pensii de urmas are dreptul la cele 6 taloane ... oneageo2001 oneageo2001 Beneficiarul unei pensii de urmas are dreptul la cele 6 taloane de reducere pe CFR? (vezi toată discuția)
Cupoane gratuite pensionar diana24 diana24 Buna ziua, Bunicul meu imi poate da cupoanele gratuite pt CFR? Am inteles ca se face o imputernicire la notar. Aceasta imputernicire este valabila si daca ... (vezi toată discuția)
Cine poate folosi tichetele de calatorie? mucuta gheorghe mucuta gheorghe Eu sunt pensionar.Poate calatori sotia mea ,cu trenul sau auto,folosind tichetele mele de calatorie?Multumesc pentru raspuns, (vezi toată discuția)