Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... taloanele de indemnizatie sociala(pensie de urmas)
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

taloanele de indemnizatie sociala(pensie de urmas)

-buna ziua.as dori sa stiu daca taloanele de indemnizatie sociala(pensie de urmas)
au dreptul la reducere 50 % la transportul pe calea ferata conform legii 147din 2000,multumesc anticipat ,si cine are dreptul tutorele sau urmasul ?
HOTARÂRE Nr. 2403 din 21 decembrie 2004
privind aprobarea Normelor metodologice pentru aplicarea Legii nr. 147/2000 privind
reducerile acordate pensionarilor pentru transportul intern, cu modificarile ulterioare, si a
Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 71/2004 privind acordarea unor facilitati familiilor
de pensionari

ART. 2
(1) Pensionarii din sistemul public de pensii, precum si pensionarii din celelalte sisteme
proprii de asigurari sociale, denumiti în continuare pensionari, beneficiaza anual de un
total de 6 calatorii simple cu reducere de 50% din tariful stabilit pentru calatoriile pe calea
ferata cu trenuri personale, cu trenuri accelerate fara regim de rezervare, precum si cu
trenuri rapide, clasa a II-a, cu mijloace auto sau cu navele de calatori clasa a II-a, la
transportul intern în comun, între localitati.

Pensionarii din sistemul public de pensii sunt:

Legea 263/2010

Art. 51
In sistemul public de pensii se acorda urmatoarele categorii de pensii:
a) pensia pentru limita de varsta;
b) pensia anticipata;
c) pensia anticipata partiala;
d) pensia de invaliditate;
e) pensia de urmas.

Deci acestia beneficiaza de cele 6 calatorii simple cu reducere de 50%.

-multumesc pentru raspuns,dar as mai dori o lamurire , pe cuponul respectiv de pensie de urmas este trecut numele tutorelui si CNP-ul urmasului care este minor,in cazul de fata cine are dreptul la reducere 50 %, tutorele sau urmasul?
Pe cuponul(talonul)de calatorie cu reducere este trecut numarul dosarului si CNP-ul.Dosarul fiind de pensie de urmas,numarul dosarului nu poate fi decat al urmasului.La fel si CNP-ul nu poate fi decat al beneficiarului pensiei de urmas.In opinia mea beneficiar este urmasul.