Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general am depus bilant pentru 2008, ce fac mai departe?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

am depus bilant pentru 2008, ce fac mai departe?

buna ziua,
vreau sa stiu daca e corect din punct de vedere fiscal
#-o

in dedembrie 2008 am facut 129=117 suma 4286.77 lei
in ianuarie 2009 am facut 121=129 suma 4286.77 lei
am depus bilantul si acum vreu sa inchid contul 117 e corecta nota? 117 = 457 suma 3600,77 lei
117 = 446 suma 686 lei ( 16%)
daca e corect ce declaratii depun ( decl.205?) si la ce termen(30.iunie 2009)?

Multumesc mult pentru atentia acordata si pentru sfaturile utile pe care le acordati permanent!
O zi buna!
Nu se mai face la sfarsitul anului 129=117. Vezi OMEF 1752/2005 Reglementari contabile (modificat prin OMEF 2374/2007):
222. - (1 ) Î contabilitate, profitul sau pierderea se stabileşte cumulat de la începutul exerciţiului financiar.
(2) Rezultatul definitiv al exerciţiului financiar se stabileşte la închiderea acestuia şi reprezintă soldul final al contului de profit şi pierdere.
(3) Repartizarea profitului se înregistrează în contabilitate pe destinaţii, după aprobarea situaţiilor financiare anuale. Repartizarea profitului se efectuează în conformitate cu prevederile legale în vigoare.
(4) Sumele reprezentând rezerve constituite din profitul exerciţiului financiar curent, în baza unor prevederi legale, se înregistrează prin articolul contabil 129
Repartizarea profitului/pierderii = 106 Rezerve;....Profitul contabil rămas după această repartizare se preia la începutul exerciţiului financiar următor celui pentru care se întocmesc situaţiile financiare anuale în contul 117 Rezultatul reportat, de unde urmează a fi repartizat pe celelalte destinaţii legale. Evidenţierea în contabilitate a destinaţiilor profitului contabil se efectuează după adunarea generală a acţionarilor sau asociaţilor care a aprobat repartizarea profitului, prin înregistrarea sumelor reprezentând dividende cuvenite acţionarilor sau asociaţilor, rezerve şi alte destinaţii, potrivit legii. Entităţile nu pot reveni asupra înregistrărilor efectuate cu privire la repartizarea profitului.
(5) Pierderea contabilă reportată se acoperă din profitul exerciţiului financiar şi cel reportat, din rezerve, prime de capital şi capital social, potrivit hotărârii adunării generale a acţionarilor sau asociaţilor, cu respectarea prevederilor legale. În lipsa unor prevederi legale exprese, ordinea surselor din care se acoperă pierderea contabilă este la latitudinea adunării generale a acţionarilor sau asociaţilor, respectiv a consiliului de administraţie.
(6) Închiderea conturilor 121 şi 129 se efectuează la începutul exerciţiului financiar următor celui pentru care se întocmesc situaţiile financiare anuale. Ca urmare, cele două conturi apar cu soldurile corespunzătoare în bilanţul întocmit pentru exerciţiul financiar la care se referă situaţiile financiare anuale.
Asadar , dupa inchiderea tuturor artificiilor contabile , la sfarsitul anului tb sa aveti in balanta ct 121
in ianuarie repartizati profitul : 121 = 117cu analitic
si pe baza hotararii HGA distribuiti pe dividende
117cu analitic=106 cu analitic
106cu analitic=457 dividende
457=446
457 =5121
Legea nr. 31/1990 stabileste ca termenul de prescriere in cazul dividendelor neridicate este de 3 ani.

lupascumihaela a scris:

daca e corect ce declaratii depun ( decl.205?) si la ce termen(30.iunie 2009)?

Obligatii declarative
Persoanele juridice, platitoare de venituri sub forma de dividende au obligatia declararii impozitului pe dividende la termenul de virare a acestuia. In acest scop se completeaza formularul 100 „Declaratie privind obligatiile de plata la bugetul de stat“ la randul 14 „Impozit pe venit –dividende distribuite la persoanele fizice“.
De asemenea, acestea au si obligatia de a depune o declaratie privind calcularea si retinerea impozitului pentru fiecare beneficiar de venit, la organul fiscal competent, pana la data de 30 iunie a anului fiscal curent pentru anul expirat. In acest scop se completeaza formularul 205 „Declaratie informativa privind impozitul retinut pe veniturile cu regim de retinere la sursa, pe beneficiari de venit“.

In cea ce priveste inregistrarile contabile o singura remarca as mai avea;
106=457 din postarea d-nei daniela se inlocuieste cu 117=457 si
446=5121 plata impozitlui pe dividende
Asa am utilizat-o si eu ....modificarea survenind in urma controlului.:)......