avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 757 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general dividende
Discuție deschisă în Contabilitate în general

dividende

Buna ziua,

Care este suma care s epoate repartiz aca dividende la un SRL?
Soldul contului 121 este SFC=52.126,19 lei, iar soldul contului este SFC=126.113,58 lei.
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: claudiaP , utilizator 08:53, 4 Iunie 2015
Se inchid conturile de venituri si cheltuieli prin contul 121 :
121 Profit sau pierdere = Conturile de cheltuieli
Conturi de venit = 121 Profit sau pierdere
Sumele reprezentand rezerve constituite din profitul exercitiului financiar curent, in baza unor prevederi legale, se inregistreaza prin articolul contabil:
129 Repartizarea profitului = 106 Rezerve

Închiderea conturilor 121 “Profit sau pierdere” şi 129 “Repartizarea profitului” se efectuează la începutul exerciţiului financiar următor celui pentru care se întocmesc situaţiile financiare anuale.
In bilanţul întocmit pentru exerciţiul financiar la care se referă situaţiile financiare anuale, cele două conturi apar cu soldurile corespunzătoare:
– la inceputul exercitiului financiar urmator se inchid si conturile 121 si 129:
a) daca exercitiul s-a incheiat cu profit :
121 Profit sau pierdere = %
129 Repartizarea profitului
1171 Rezultat reportat
b)daca exercitiul s-a incheiat cu pierdere :
1171 Rezultat reportat = 121 Profit sau pierdere

Dupa aprobarea situatiilor financiare, daca se decide repartizarea profitului sub forma de dividende:
1171 Rezultat reportat = 457 Dividende de plata

Daca rezultatul exercitiului a fost pierdere, care se acopera din rezerve (exclus rezerva legala):
106 Rezerve = 1171 Rezultat reportat
Buna ziua,

Va multumesc pentru raspuns.
Am constituit rezerva si am ramas la sfarsitul anului 2014 la ct. 121 cu SFC=52.126,19 lei, iar soldul contului 117 este SFC=126.113,58 lei(suma din rezultatele trecute.)
Nu stiu cum trebuie repartizate dividendele in ceea ce priveste suma. Am voie sa dau dividente soldul ct 121 plus soldul ct.117? Nu inteleg cum sa stabilesc suma. Administratorul doreste sa ia maximul de dividende care se poate da.
Va multumesc!
ct.117
Soldul debitor al contului reprezintă pierderea neacoperită, iar soldul creditor, profitul nerepartizat.
ct.121
Soldul creditor reprezinta profitul realizat iar soldul debitor, pierderea realizata
La sfarsitul anului fiscal, soldul contului 121 se inchide prin contul 117
Deci, inchid ct.121 cu 117, iar uma rezultata in contul 117, fiind pe credit, pot sa o distribui pe dividende dupa depunerea situatiilor financiare. Am interpretat corect?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Repartizarea profitului anului 2009 maricos maricos la sf anului 2009 am profit 1169 lei si am facut inregistrarea 129=117 1169 lei este bine si ce inregistrari trebuie sa mai fac cu privire la ... (vezi toată discuția)
Pierdere contabila Cristina Vasile Cristina Vasile Imi puteti spune daca in anul 2007 am avut pierdere contabila( ct.117), cand pot sa o acopar daca in 2008 am avut profit? La sf. anului 2008 sau la inceputul ... (vezi toată discuția)
Am depus bilant pentru 2008, ce fac mai departe? lupascumihaela lupascumihaela buna ziua, vreau sa stiu daca e corect din punct de vedere fiscal #-o in dedembrie 2008 am facut 129=117 suma 4286.77 lei in ianuarie 2009 am facut ... (vezi toată discuția)