Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Bilet la ordin refuzat pentru ca firma emitenta are ...
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Bilet la ordin refuzat pentru ca firma emitenta are contul inchis

Buna ziua,
Doresc sa stiu care sunt pasii de urmat in cazul in care am primit un BO care a fost refuzat de catre banca pentru ca firma care la emis are contul inchis?
Cum pot recupera banii?
Multumesc.
in instanta,,,,dar sansele sunt slabe .
daca BO este avalizat se poate deschide actiune impotriva celui care a avalizat BO-ul .
In aces caz sunteti in conflict privitor la pretentii financiare in baza unui contract, cu firma care trebuia sa va plateasca. Pe langa instanta, aveti si calea medierii. Puteti printr-un mediator sa invitati la mediere firma datoare. Daca e de bunacredinta poate veni la mediere si poate face plata sau un angajament de plata. Daca e de reacredinta ori a intrat in proceduri de reorganizare ori faliment, trebui sa vedeti aceste lucruri, ori sa vi le indice administratorul acelei firme.

Incercati amiabil sa vedeti ce se intampla cu acea firma in ce stadiu se afla ( cu bunurile si capitalul), si sa solutionati conflictul legat de creanta dvs pe cale pasnica. Daca nu aveti sorti de izbanda, puteti merge pe proceduri judiciare. Insa daca firma nu prea are nimic pe numele ei, cu greu va ajuta si o sentinta judecatoreasca executorie.

Trebuie analizata situatia si vazut ce e de facut pe mai departe, prin discutii cu administratorul .